Co trzeba wiedzieć przy szpachlowaniu drewna

Malowanie drewna

Wiele osób chętnie wykańcza swoje domy i mieszkania drewnem. Niestety z czasem pojawiają się w nim ubytki, które wpływają na wygląd podłóg, stolarki okiennej i drzwiowej czy też mebli. Jak sobie poradzić z tym problemem? Odpowiedź to masa szpachlowa do drewna.

Jaki jest zakres stosowania masy szpachlowej do drewna?

Kiedy słyszymy termin „szpachlowanie”, od razu kojarzy nam się on z pracami renowacyjnymi dotyczącymi ścian. Jednak istnieje również preparat, dzięki któremu możemy pozbyć się rys, pęknięć czy szpar powstających na drewnianych powierzchniach.Malowanie drewna

Urazy mechaniczne, ścieranie oraz wilgoć nie oszczędzają niestety naszych ulubionych szafek, krzeseł, framug, ram okiennych, parkietów itp. Krótko mówiąc właściwie każdy przedmiot czy powierzchnia, która jest wykonana z drewna, ulega zużyciu. Możemy jednak przywrócić im dawną świetność i to niedużym kosztem. Na szczęście masa szpachlowa do drewna nadaje się do różnego rodzaju elementów, które wymagają renowacji. Kupując jeden produkt pozbędziemy się ubytków, które powstały w parkiecie, na drzwiach czy parapecie itp. Istotne jest to, że zawiera on mączkę drewnianą, która sprawia, że kiedy masa wyschnie nabiera takich właściwości, jak drewno.

Zobacz również  Jak odnowić lampę?

Jak powinno przebiegać szpachlowanie drewna?

Pierwszy etap prac renowacyjnych polega na przygotowaniu drewnianej powierzchni do szpachlowania. W tym celu usuwamy dotychczasową warstwę lakieru lub farby i zabieramy się za szlifowanie. Potrzebny jest do tego papier ścierny. Kolejny krok to nałożenie cienkiej warstwy masy szpachlowej. Powinna mieć około 4 mm. Do nakładania przydatna będzie szpachelka. W razie potrzeby stosujemy kilka warstw, ale każda z nich musi dobrze wyschnąć przed zastosowaniem kolejnej. Dokładny czas schnięcia powinien być podany na opakowaniu. W końcu wyrównujemy zaszpachlowaną powierzchnię za pomocą papieru ściernego. Potem pozostaje jeszcze zabezpieczenie jej lakierem lub farbą.

Jakie aspekty szpachlowania mogą sprawiać największą trudność?

Jak wynika z powyższego opisu samo nakładanie masy szpachlowej do drewna nie jest zbyt trudne. Zdecydowanie bardziej problematyczne jest usunięcie z odnawianej powierzchni starej warstwy lakieru czy farby. Jest to konieczny zabieg, któremu trzeba poświecić trochę czasu i energii.

Kolejna ważna sprawa, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę, to czas utwardzania się szpachlówki. Czyli warto powtórzyć ponownie – bez względu na to czy będziemy nakładać kolejną warstwę, czy też chcemy od razu położyć lakier, musimy poczekać aż masa całkiem wyschnie.

Zobacz również  Czym pomalować meble ogrodowe drewniane?

Jeżeli weźmiemy sobie do serca wyszczególnione wyżej problemy, a także będziemy trzymać się opisanych tutaj wskazówek, bez wątpienia bez trudu zaszpachlujemy drewniane powierzchnie, które warto odnowić. W końcu nie ma potrzeby, aby korzystać z pomocy fachowców, jeśli możemy zająć się tym sami. Po pierwsze będzie znacznie taniej, a po drugie będziemy mieć dużą satysfakcję.

korhanbud