Czym jest stan deweloperski domu?

dom stan deweloperski

Dom w stanie deweloperskim to ostatnio bardzo modne pojęcie na rynku nieruchomości. Bardzo mało jednak wiadomo o nim w przestrzeni publicznej.
Dom deweloperski to dom czy mieszkanie powstałe wyłącznie pod sprzedaż. Znajdują się w nim wyszczególnione pomieszczenia, media, kanalizacja, gaz i wszelakie potrzebne podprowadzenia do zamieszkania, jednak brak w nim wykończenia. Dom w takim stanie nie posiada listw, gniazdek, grzejników czy pomalowanych ścian, nie mówiąc już o meblach.

Zalety stanu deweloperskiego

Przed zakupem mieszkania czy domu musimy zastanowić się co będzie dla nas lepsze – kupno mieszkania z wykończeniem, w stanie gotowym do wprowadzenia się z dnia na dzień czy mieszkanie w stanie deweloperskim, które będziemy musieli sami urządzić, a także poczekać określony czas na jego pełne wykończenie. Przede wszystkim, to co bardzo przemawia za kupnem domu w stanie deweloperskim jest niebywale szansa na urządzenie go „po swojemu”. Bardzo często firmy wykończeniowe, od których kupujemy dom w stanie gotowym do wprowadzenia, nie przeprowadzają z klientami odpowiednio szczegółowej konsultacji. W związku z tym, klient dostaje dom, do którego jest w stanie wprowadzić się już na następny dzień, ale okazuje się, że jednak estetyka jego wykończenia, jak również wszelkie techniczne detale nie pasują do jego preferencji. W całości mieszkanie zatem nie jest wyśnionym kątem, o którym marzył klient, co powoduje brak spełnienia jego oczekiwań. Bardzo często jednak klient zostaje pozostawiony w sytuacji „klamka zapadła”. Mieszkania w stanie deweloperskim są również o wiele tańsze niż te, w których znajduje się już wszystko.dom

Indywidualne lokum

Dom jest naszym schronieniem i to tam spędzamy większość swojego wolnego czasu, wychowujemy dzieci, a często także pracujemy. Dlaczego zatem nie zadbać by nasz cztery ściany odzwierciedlały jak najlepiej naszą osobowość i preferencje. Zakup domu w stanie deweloperskim daje możliwość urządzenia go praktycznie od podstaw. Możemy sami pomalować w nim ściany, kupić meble, wybrać kafelki, tapety, odpowiednie łóżka czy przestronną szafę. Nasz dom powinien odzwierciedlać indywidualność jaką jesteśmy, być miejscem wspomnień, smutku i szczęścia.

Rodzaje stanu dewloperskiego

Niektórzy inwestorzy oferują pewien typ domu deweloperskiego, a mianowicie podwyższony stan deweloperski (jest to stan mieszkania pomiędzy stanem wykończonym a nie wykończonym), a także rozszerzone pakiety wykończeniowe do wyboru. Z wieloma także istnieje możliwość wynegocjowania indywidulanych warunków, takich jak montaż drzwi antywłamaniowych czy przeciwpożarowych, a także montaż rolet. Należy jednak dokładnie czytać wszelkie załączniki dołączone do umowy, ponieważ samo określenie „stan deweloperski” nie powinno nas zadowalać. Pojęcie jest nowe, nie dawno weszło na rynek, zatem wszelkie „kruczki” związane z wykorzystaniem niewiedzy klienta są powszechną i bardzo popularną praktyką wśród inwestorów i deweloperów, do których to właśnie kupujemy dom bądź mieszkanie w stanie deweloperskim.

 

korhanbud