Jak chronić drewniane przedmioty przed czynnikami atmosferycznymi ?

Ogrody urządzamy z równą starannością co domy. Dużą popularnością cieszą się także mieszkania z dużymi balkonami czy tarasami, na których może powstać dodatkowy, letni pokój. Na balkon czy do ogrodu można przenieść atmosferę domową przez wykorzystanie wielu elementów drewnianych. Trzeba tylko pamiętać, że muszą być dobrze zakonserwowane lakierem, lakierobejcą czy olejem.

Pomaluj swój letni pokój

Dodatkowy „pokój” trzeba koniecznie wyposażyć w wygodne siedziska, choć niewielki stolik i rośliny. Jeśli zdecydujemy się na drewniane meble ogrodowe, dla utrzymania spójności stylu, dobrze jest rośliny posadzić w drewnianych skrzyniach. Może się okazać, że niezbędna jest pergola czy ścianka chroniąca przed wiatrem. Ona także konsekwentnie powinna być zrobiona z drewna. Jako dopełnienie poszukajmy ozdób z naturalnych materiałów: dzwonków wietrznych, małych skrzynek czy dekoracyjnych naczyń. Wszystko co zrobione jest z drewna, musi być odpowiednio zakonserwowane i zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Drobniejsze przedmioty kupuje się najczęściej już zaimpregnowane, ale dobrze jest wiedzieć, jakiego preparatu użyto do ich wykończenia, bo za jakiś czas będzie potrzebna renowacja elementów drewnianych. Inaczej odnawia się drewno bejcowane, a inaczej pokryte na przykład lakierobejcą. Poza tym, jeśli wyposażamy balkon czy ogród w drewniane elementy, z czego część kupujemy już zakonserwowanych, a część z drewna surowego, dobrze jest te ostatnie pomalować na ten sam kolor i utrzymać podobne wykończenie.

Dlaczego najczęściej stosuje się lakierobejcę?

Do zabezpieczania sprzętów i elementów ozdobnych z drewna często używa się jednego preparatu, który równocześnie barwi, impregnuje i tworzy wodoodporną powłokę. Wiele lakierobejc spełnia wszystkie trzy potrzeby. Nowoczesne preparaty zawierają substancje ochrony przed szkodnikami i grzybami, pigmenty oraz dają piękne wykończenie. Lakierobejce można znaleźć w szerokiej gamie kolorystycznej, a także można wybierać te, które dadzą błyszczącą, półmatową lub matową warstwę zewnętrzną. Tym samym preparatem można pomalować wszystkie elementy drewniane, od skrzynek po drewniane ścianki wiatrochronne. Oczyszczoną i zeszlifowaną papierem ściernym powierzchnię pokrywa się dwiema lub trzema cienkimi warstwami lakierobejcy. Trzeba tylko zadbać, by każdej z warstw pozwolić wyschnąć, zgodnie z zaleceniem producenta. Renowacja drewnianych przedmiotów potraktowanych tym preparatem także nie nastręcza kłopotów. Zeszlifowuje się starą warstwę i nakłada nową.

Preparaty typu „trzy w jednym” pozwalają oszczędzić czas i ograniczyć ilość akcesoriów potrzebnych do ich nakładania. Po kilku latach, gdy będziemy odnawiali drewniane przedmioty, łatwo odnajdziemy ten sam produkt, który stosowaliśmy za pierwszym razem.

korhanbud