Jak dbać o oświetlenie w domu?

Odpowiednie oświetlenie w domu jest bardzo ważne, Dlatego nie powinno się goi bagatelizować. Nie wystarczy wyjść do sklepu i kupić pierwszą z brzegu żarówkę. Warto się najpierw dowiedzieć, czym one się różnią i jak wpływają na samopoczucie.

 

Zadbaj o dostęp światła naturalnego

Zadbaj o to, by w domu był jak najwięcej naturalnego światła. Dbaj o stan okien. Niech zawsze będą czyste. Nie warto też zasłaniać ich w ciągu dnia roletami czy zasłonami. Siedzenie w ciągu dnia w półmroku wpływa niekorzystnie na zdrowie i stan psychiczny. Podobnie jak przebywanie w sztucznym oświetleniu. Jeżeli jesteś przed budową domu zadbaj o to, by salon i sypialnia były od strony południowej (tam powinien znaleźć się też ogród). Potem stronie jest najwięcej światła. W ciągu dnia i wieczorem w pomieszczeniu będzie gościć przyjemna ciepła poświata promieni słonecznych. Pomieszczenia na południu to także dłuższy czas, kiedy światło będzie znajdowało się w środku. Po stronie południowej warto mieć kuchnie, gdyż tam będzie mniej światła słonecznego, a co za tym idzie – chłodniej.

Sztuczne światło w domu

W lecie sztuczne światło oświetla pomieszczenia przez ok 5 godzin. W okresie zimowym czas ten wydłuża się ponad dwukrotnie. Dotychczasowe żarówki, które można było kupić w sklepach światło uzyskują dzięki paleniu się żarnika. Wydają one ciepła i przyjemną barwę, która jest bardzo zbliżona do światła słonecznego. Obecnie jednak w większości kupuje się żarówki LED, których działanie opiera się na połączeniu niebieskiej diody elektroluminescencyjnej z luminoforem. To luminofor decyduje o barwie światła, z tego tez powodu można kupić „ledy” o barwie zimnej, naturalnej i ciepłej. To, jaką barwą świeci żarówka decyduje ilość Kelvinów (K)

  • 1900k to bardzo ciepła barwa światła.
  • Od 2700 do 3500k to barwa ciepła,
  • 400-4500K da naturalne światło,
  • 6000-7000K to zimna barwa światła,
  • powyżej 10 000 to barwa bezchmurnego nieba, najzimniejsza.

W domu powinno się zadbać o ciepłą barwę światła. Światło do temperatury 3500K działa relaksująca i uspokaja po ciężkim dniu. Jest ono doskonałe do salonu, sypialni oraz łazienki. W kuchni i holu powinno zastosować się światło naturalne. Lampy o zimnej barwie są odpowiednie do warsztatu i galerii handlowych.

 

Jak umilić sobie wieczór odpowiednim oświetleniem?

Wiedząc już, że w gospodarstwie domowym powinno się znajdować oświetlenie o ciepłej barwie, wykorzystajmy ten fakt. Aby wieczór w salonie działa relaksująco należy zrezygnować z centralnego oświetlenia. Zamiast tego postawmy lampkę stojącą w rogu pomieszczenia. Takich lamp może znajdować się dwie. Ścianę może oświetlać kinkiet led, który nada odpowiedniej atmosfery. Również odbiornik telewizyjny nie powinien stać osamotniony. Ciepłe światło obok telewizor a wyrówna kontrast pomiędzy wyświetlonym obrazem a resztą pomieszczenia, nada pomieszczeniu ciepłu oraz zadba o wzrok, by nie męczył się zbyt szybko.

 

 

korhanbud