Jak prawidłowo oznakować toaletę publiczną

Z toalet publicznych codziennie korzystają setki, jeśli nie tysiące osób. Oprócz prawidłowego wyposażenia takiego miejsca, niezwykle istotne jest jego prawidłowe oznakowanie. Jest to szczególnie istotne, gdy toaleta znajduje się w miejscu oddalonym od głównych punktów użyteczności publicznej. Istotne jest też prawidłowe oznakowanie do toalety w miejscu pracy, a także centrach handlowych czy w pobliżu obiektów sportowych. Jak prawidłowo oznakować toaletę publiczną? Oto najważniejsze informacje dotyczące tego tematu.

Jak prawidłowo oznaczyć drogę do toalety publicznej?

Decydując się na oznaczenie drogi do toalety publicznej, należy pamiętać o tym, że wszelkie informacje dotyczące oznaczeń dróg ewakuacyjnych czy prowadzących do obiektów użyteczności publicznej muszą być zgodne ze standardami opracowanymi przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO). Nie można zatem wybrać sobie dowolnego symbolu na oznaczenie drogi do toalety, ani też nie można przygotowywać własnych oznaczeń.

Oznaczenie WC

Oznaczenie WC (źródło: https://www.ole.pl/category/oznakowanie-wc)

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna przygotowuje i rozpowszechnia standardy dotyczące symboliki obowiązującej w sferze nauki, ekonomii oraz innych dziedzinach życia codziennego. Właśnie jedną z takich dziedzin jest oznakowanie obiektów użyteczności publicznej, w tym toalet oraz drogi do nich. Takie rozwiązanie pozwala na ujednolicenie symboliki i łatwe zrozumienie oznaczeń osobom pochodzącym z różnych krajów i kręgów kulturowych.

Prawidłowe oznakowanie drogi do toalety publicznej powinno zawierać nazwę miejsca (najczęściej umieszczaną w języku angielskim i języku rodzimym danego kraju), piktogram oznaczający symbol, dla kogo przeznaczona jest toaleta (damska, męska, unisex, rodzinna, dla osób niepełnosprawnych). Oznaczenie drogi do toalety publicznej powinno zawierać również przedstawienie kierunku, w którym należy udać się do toalety. Najczęściej przybiera ono formę strzałki. Położenie toalety powinno być też oznaczone na ogólnym planie obiektu. Jeśli budynek jest wielopiętrowy to taka informacja powinna znaleźć się na każdym poziomie obiektu.

Jeżeli oznaczenie drogi do toalety znajduje się na terenie miasta, to powinien znajdować się na nim również symbol obiektu, w jakim jest umiejscowiona toaleta. Przykładowo samolot, gdy toaleta publiczna, na jaką wskazuje znak znajduje się na lotnisku.

 

Jakie symbole można wybrać do oznaczenia toalety publicznej?

Do oznakowania toalety publicznej należy wybrać sugerowane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną symbole – piktogramy. Najczęściej używane są piktogramy w białym kolorze na niebieskim tle. Na drzwiach prowadzących do toalety muszą być umieszczone oznaczenia przedstawiające sylwetkę damską (toaleta dla pań), sylwetkę męską (toaleta dla panów), osobę na wózku inwalidzkim (toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych) oraz sylwetki rodziny (toaleta dla rodzin z małymi dziećmi przystosowana między innymi do karmienia piersią i przewijania niemowląt). Zamiennie można stosować również granatowe piktogramy umieszczone na białym tle.

korhanbud