Jak prawidłowo zabezpieczyć drewno?

Ostre słońce i deszcz mogą zniszczyć drewno, a jedynym sposobem na to, by długo się cieszyć urodą drewnianych mebli i innych przedmiotów, jest odpowiednie ich zabezpieczenie. Meble zawsze możemy schować, ale taras czy płot muszą radzić sobie same. W sklepach znajdziemy olej, lakier i lazurę do drewna. Który produkt wybrać?

Produkty do pielęgnacji drewna

Zanim zabierzemy się za renowację drewnianych elementów tarasu, sprawdźmy wkręty, które mogły się poluzować. Tak samo postępujmy z ławkami i innymi meblami ogrodowymi. W sklepach znajdziemy różne rodzaje produktów: lakiery, lakierobejce, oleje. Istnieje również lazura do drewna. Który z tych nich wybrać? Musimy wiedzieć, że wszystkie z tych produktów, poza olejem, będziemy musieli ścierać przed kolejnym ich nakładaniem, czyli co 5-6 lat. Impregnacja olejem jest najłatwiejsza, ale trzeba ją powtarzać co pół roku. Preparat wnika głęboko i nie pozostawia powłoki, ale chroni drewno przed szarzeniem, zabrudzeniami, wodą i promieniowaniem UV.

A może lakierobejca lub lazura do drewna?

Lakier i lazura do drewna tworzą na powierzchni drewna ochronną warstwę i działają kila lat, ale trzeba je usuwać przed kolejną impregnacją. Lazura nadaje kolor, jednocześnie nie zakrywając struktury drewna, sęków i słojów. Jest odporna na zbrudzenia. Bejca zaś zwiększa odporność desek na warunki atmosferyczne i może zmienić kolor drewna. Elastyczną i trwałą powłokę tworzy lakier, podkreśla także kolor drewna i zapobiega zmianom jego odcienia. Nowoczesna lakieorbejca i lazura do drewna nie zawierają bicoydów, które zabezpieczają drewno przed grzybami, owadami i sinizną, więc przed zastosowaniem tego produktu na drewnianą powierzchnię trzeba nałożyć bezbarwną impregnację. Specjalny impregnat gwarantuje ochronę biologiczną.

Zobacz również  Węże grzewcze - do czego mogą się przydać?

Zalety lazury do drewna

Lakierobejca i lazura do drewna to bardzo popularne produkty, a ich wielką zaletą jest to, że można je stosować na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Wyroby renomowanych producentów mają dodatek teflonu, co sprawia, iż drewno jest dodatkowo chroniono. Przede wszystkim, dzięki temu składnikowi wilgoć nie będzie wnikać, a woda będzie szybciej spływać. Powłoka, którą tworzy lazura ma subtelny, satynowy połysk, a lakierobejca tworzy grubą i elastyczną. W związku z tym lazura do drewna dobrze sprawdza się w architekturze ogrodowej i precyzyjnej stolarce budowlanej (okna, drzwi). Nowoczesne lazury mają żelową konsystencję, więc nie kapią w trakcie nakładania. Zanim nałożymy lazurę, drewno musimy dokładnie oczyścić i wysuszyć. Ewentualne poprzednie warstwy trzeba usunąć mechanicznie lub chemicznie.

Drewniane elementy, czyli tarasy, ławki czy meble ogrodowe wyglądają pięknie. Jeśli chcemy, by zachowały swój urok, zabezpieczmy je olejem, lakierobejcą lub lazurą do drewna. Odnowione i dobrze pielęgnowane będą nam służyć przez wiele lat.

korhanbud