Jak wybrać kolory na ścianę unikając wpadek

 

 

Ciepłe, słoneczne dni to najlepszy moment na remont. To właśnie latem zabieramy się za odświeżenie podłogi czy malowanie ścian. Niekiedy postępujemy zbyt pochopnie i wybieramy farbę, którą zobaczyliśmy u znajomych lub w gazecie, ale zupełnie niepasującą do posiadanego wnętrza. Jak wybrać idealny kolor?

 

Najwięcej inspiracji, dotyczących aranżacji wnętrz czerpiemy z internetu, czasopism oraz rekomendacji znajomych. Jednak nie zawsze to co, nam się spodoba będzie pasowało do danego pomieszczenia. Kolor farby powinien być skomponowany z posiadanym wyposażeniem, meblami, podłogą, a także z wielkością oraz przeznaczeniem wnętrza. Jak uniknąć kolorystycznych wpadek? O co zapytać, kiedy odwiedzimy sklep z farbami?

 

Idealnie skomponowane wnętrze

Kolory farby wybieramy, kierując się sprawdzonym kluczem: jako tło dla aranżacji pokoju lub jako jego wyróżnik. Dzięki temu łatwiej skomponujemy całość. Przykładowo jeśli posiadamy efektowne, stylizowane meble, dodatki w nasyconych kolorach czy oryginalne dekoracje kolory na ścianach powinny jedynie uzupełniać całość. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się: biel, beż czy krem, ewentualnie szary. Jeśli natomiast wyposażenie jest skromne, minimalistyczne kolory farby mogą je ożywiać, dodawać szyku oraz świeżości. W takich wypadkach możemy zastosować bardziej wyraziste barwy: pomarańczowy, fioletowy czy turkusowy. Wtedy też warto poeksperymentować i np. jedną ze ścian pomalować na inny kolor lub wykorzystać ciekawe dekoracje w formie pasów lub figur geometrycznych.

Painting in red

Wielkość pomieszczenia

Zanim zakupimy farby warto odwiedzić profesjonalny sklep z farbami i dowiedzieć się więcej o danym kolorze oraz poradzić się specjalistów. Jeśli nie chcemy popełnić wpadki zrezygnujmy z ciemnych, przytłaczających kolorów w niedużych wnętrzach. W małym salonie czy kuchni najlepiej postawić na kolory jasne i świeże – biel, beż czy jasny żółty. To samo działa w drugą stronę. Przestronne wnętrza mogą być pomalowane na biało, ale równie dobrze wyglądać będą w szarości, granacie czy butelkowej zieleni. W dużym pokoju dziennym czy sypialni możemy także poeksperymentować z łączeniem kolorów. Warto łączyć wtedy różne kolory farby.

 

Rodzaj pomieszczenia

Podobnie jak wielkość pomieszczenia ma znaczenie tak i jego przeznaczenie. Inaczej pomalujemy ściany kuchni lub salonu, a inaczej sypialni. W pokoju dziennym czy dziecięcym możemy dodać więcej barw, także tych nasyconych oraz intensywnych, jak róże czy czerwienie. W przypadku sypialni poleca się bardziej stonowane kolory, uniwersalną biel, ciepły beż czy delikatną szarość. W takim pomieszczeniu przyjemniej i efektywniej będziemy odpoczywać. Dostosowanie kolorów do wnętrza pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnego rozdrażnienia. Nawet jeśli w gazecie mocny kolor w sypialni wygląda dobrze, wcale nie musi to oznaczać, że będzie on pozytywnie wpływał na nasze samopoczucie.

 

Jaka farba?

Jeszcze jednym, bardzo ważnym aspektem jest rodzaj farby. Warto rozważyć zakup produktu, trwałego, łatwego w czyszczeniu, jak np. farby lateksowe. Dzięki temu szybko usuniemy powstałe zabrudzenia, a zawarty w produkcie lateks zabezpieczy także ściany przed wilgocią. Farby lateksowe idealnie sprawdzą się zarówno w kuchni oraz łazience, jak i w salonie, pokoju dziecięcym czy sypialni. Ich właściwości pozwolą na długo zachować trwały oraz intensywny kolor przez długi czas. Łatwość w utrzymaniu w czystości to natomiast doskonała zaleta w kuchni oraz pokoju dziecka, gdzie fantazja i pierwsze próby malowania wystawiają ściany na bardzo duży test.

 

 

korhanbud