Najczęstsze błędy w malowaniu ścian

Samodzielne odnowienie mieszkania może przynieść sporo satysfakcji. Fachowiec pewnie szybciej przemaluje mieszkanie, ale jeśli mamy ochotę na nietypowe kolory i ich połączenia albo marzy nam się udekorowanie ścian różnymi strukturami albo materiałami, fachowiec może chcieć nas odwodzić od świetnych pomysłów, by zaoszczędzić sobie dodatkowej pracy.

Malowany dzban

Przy planowaniu remontu, który chcemy wykonać samodzielnie, trzeba przede wszystkim ocenić czy dysponujemy wystarczającą ilością wolnego czasu. Niektórych czynności nie można przerwać, by dokończyć następnego dnia. Jeśli marzy się nam przemalowanie nie tylko ścian, ale także elementów wyposażenia czy dekoracji trzeba pamiętać, że niektóre farby mogą być zastosowane na innych materiałach niż tynk, ale w większości do pomalowania ceglanego kominka, ceramicznej ozdoby i ścian będziemy potrzebować trzech różnych rodzajów farb. Za to w dobrym sklepie kupimy je wszystkie w tym samym kolorze, bo każdy większy producent posługuje się międzynarodową skalą barw RAL. Wybierając się na zakupy farb i akcesoriów do malowania trzeba czytać etykiety. Producenci dokładnie opisują swoje produkty, określają wydajność farb, ilość warstw, które należy położyć, a często informują jakiego narzędzia do malowania konkretną farbą należy użyć. Jeśli na puszce nie ma tej informacji dobrze jest poprosić sprzedawcę o pomoc, bowiem zastosowane narzędzie ma duży wpływ na efekt końcowy.

Zobacz również  Jakie lakiery do podłóg?

To trzeba wiedzieć

O niektórych tajnikach swojego zawodu fachowcy nie myślą i nie mówią, bo są one dla nich oczywiste. Nawet najbardziej życzliwy sprzedawca w sklepie z farbami pewnie nie wpadnie na pomysł udzielenia kilku istotnych rad, wychodząc z założenia, że skoro chcemy malować mieszkanie, to wiemy jak to zrobić. A przecież, żeby się nauczyć, trzeba odważyć się na pierwsze samodzielne malowanie.

Przygotowanie podłoża

jest bardzo ważne. Ściana musi być gładka, a jeśli ma ubytki trzeba je najpierw zagipsować i wyrównać papierem ściernym. Jeśli stara farba się łuszczy trzeba ją bezwzględnie usunąć, a ścianę zmyć wodą. Farbę kładzie się na suchą powierzchnię. By na gotowej ścianie nie było smug i przebarwień wałek do malowania na całej powierzchni powinien być równomiernie przyciskany. Ważny jest kierunek nakładania farby: z góry na dół albo metodą litery „v”. Fachowcy zalecają stosowanie metody mokre na mokre: pasy farby maluje się tak, by kolejny nakładał się brzegiem na poprzedni, gdy ten jest jeszcze mokry. Ściany maluje się od narożnika do narożnika i pokrywania powierzchni farbą nie można przerwać, bowiem w miejscu połączenia miejsca już suchego ze świeżą farbą powstanie przebarwienie nie do naprawienia. Z tego samego powodu nie można robić poprawek na już wyschniętej powierzchni.

Zobacz również  Zastosowanie tynków elewacyjnych

Malowanie ścian jest dość czasochłonne, zwłaszcza dla osób, które nie mają wprawy, ale nie jest trudne. Samodzielnie odświeżone, odmienione wnętrze, w kolorach, które lubimy. będzie nas cieszyć i bardziej będzie „nasze”.

korhanbud