O czym należy pamiętać przy wyborze impregnatu?

Drewno jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów. Wykorzystuje się je do budowy i wykańczania domów, gdyż jest materiałem przyjaznym, ekologicznym i pięknym. Jeśli chcemy, by długo wyglądało pięknie, musimy odpowiednio o nie dbać. Pomogą nam w tym impregnaty, które przedłużą żywotność drewna i zabezpieczą je przed niszczeniem przez owady.

Po co stosuje się impregnaty?

Drewno to bardzo wytrzymały materiał, ale jest wiele czynników, które wpływają na pogorszenie jego kondycji. Są to przede wszystkim warunki atmosferyczne, czyli wilgoć, mróz, upały, promienie słoneczne oraz czynniki biologiczne, na przykład grzyby, glony i porosty, które prowadzą do tak zwanej korozji biologicznej. Poddawane działaniu wody drewno staje się pożywką dla mikroorganizmów. Zabezpieczeniem przed szkodliwą wilgocią są impregnaty do drewna.

Rodzaje impregnatów do drewna

Przed wilgocią chronią preparaty wodochronne, które zapobiegają nadmiernemu wchłanianiu wody. Drewno atakują również owady, które składają w nim jaja, z których wylęgają się larwy. Zabezpieczeniem są impregnaty ochrony biologicznej, które zabezpieczają również przed grzybami, pleśniami, a także glonami i porostami. Wybierając odpowiedni preparat, zwróćmy uwagę na to, przed jakimi rodzajami organizmów chroni. Drewno musimy także chronić przed ogniem. Nakładamy

Zobacz również  Cegła klinkierowa- czy warto budować dom?

ogniochronne preparaty chemiczne, które chronią przed zapaleniem się drewna, a ewentualny pożar nie rozprzestrzenia się tak szybko. Dobierając impregnaty trzeba uwzględniać przewidywane warunki użytkowania elementów drewnianych, stopień ich zagrożenia porażeniem i pożądany wygląd. W sklepach znajdziemy impregnaty przeznaczone do stosowania wyłącznie na zewnątrz oraz dopuszczone do zabezpieczania drewna we wnętrzach mieszkalnych.

Jak przygotowuje się drewno do impregnacji?

Impregnaty są skuteczne tylko wtedy, gdy głęboko wnikną w strukturę drewna. Musi ono być bardzo suche, a jego wilgotność nie może wynosić więcej niż 18 procent. Drewno mokre nie wchłonie preparatu, a jego działanie nie będzie skuteczne. Impregnaty należy nakładać dopiero po pocięciu i ostruganiu materiału. Powierzchnia drewna przeznaczonego do impregnacji barwiącej powinna być ostatecznie wygładzona, po nałożeniu preparatu nie powinno się jej już szlifować. Powierzchnie elementów drewnianych trzeba dokładnie oczyścić i odtłuścić (można do tego użyć rozpuszczalnika), gdyż impregnat wsiąknie bez przeszkód tylko w czysty, osuszony materia . W czasie nakładania impregnatów trzeba nałożyć ubranie robocze i ochronne rękawice. Kupujmy środki do impregnacji drewna posiadające atest Państwowego Zakładu Higieny.

Zobacz również  Jak położyć gładź szpachlową

Drewno jest naturalnie pięknie i ma w sobie urok, ale z czasem go traci. Jeśli chcemy, by długo cieszyło nasze oczy, stosujmy impregnaty, które zabezpieczą je przed niszczeniem.

korhanbud