Podłoga lakierowana a podłoga olejowana

Drewniane podłogi to chluba każdego domu. Podkreślają elegancję i prestiż wnętrza. Jednak, aby takie podłogi przez wiele lat cieszyły nasze oczy i zachowały swoją funkcjonalność, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Co będzie lepsze lakierowanie czy olejowanie drewna? Która z metod lepiej sprawdzi się w salonie, a która w łazience?

Jakie wady i zalety ma lakier do drewna?

Lakiery do drewna tworzą na malowanej powierzchni trwałą powłokę, która może mieć różnorodne wykończenie. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać może to być: mat, półmat, połysk lub wykończenie satynowe. Dodatkowo lakiery do drewna powodują, że konserwacja drewnianej powierzchni jest stosunkowo łatwa i nakładanie nowej warstwy nie jest konieczne po krótkim czasie. Na rynku dostępne są także lakiery barwiące, dzięki czemu można całkowicie odmienić wygląd drewnianych powierzchni.

Trzeba jednak pamiętać, że lakiery łatwo zarysować, dlatego nie poleca się ich do pomieszczeń wysoce eksploatowanych. Szczególnie na lakierach z wykończeniem na wysoki połysk widać każdą, nawet najmniejszą rysę. To z kolei może się wiązać z wysokimi kosztami naprawy, gdyż powierzchnia lakierowana musi być w całości odnowiona. Nie ma możliwości wykonania częściowego remontu podłogi.

Zobacz również  Najpopularniejsze porady meblarskie

Jakie wady i zalety ma olejowanie drewna?

nio leyendo un libro en casa

Olejowane podłogi stają się coraz popularniejsze z uwagi na to, że dobrze się prezentują, a proces olejowania zabezpiecza je przed uszkodzeniami i nadaje im piękny, głęboki kolor. Olejowanie drewna powoduje, że drewniana podłoga może być położona nawet w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka, gdyż drewno staje się bardziej odporne na chłonięcie wilgoci. Z uwagi na to, że olej nie tworzy na konserwowanej powierzchni dodatkowej powłoki, drewno zachowuje swój naturalny wygląd. Jego faktura jest ładnie podkreślona. Dodatkową zaletą jest to, że olejowana podłoga może być remontowana częściowo. Wystarczy zarysowaną czy zabrudzoną powierzchnię przeszlifować papierem ściernym i położyć preparat tylko w wybranym miejscu. Takie zabezpieczenie drewna jest bardzo ekologiczne, co sprawia, że poleca się je również do pomieszczeń, w których przebywają dzieci oraz alergicy.

Decydując się na podłogę olejowaną, trzeba pamiętać o regularnych kontrolach i konserwacjach, które mogą generować dość wysokie koszty. Drewno olejowane brudzi się też znacznie szybciej od drewna lakierowanego, a do jego pielęgnacji należy używać specjalistycznych środków, rekomendowanych przez producentów.

Zobacz również  Jak odnowić lampę?

Jaką podłogę wybrać do mieszkania?

Podsumowując, można w skrócie powiedzieć, że podłogi olejowane polecane są do pomieszczeń o wysokiej eksploatacji oraz tych, gdzie występuje wysoka wilgotność. Jednak należy uważać na ich zabrudzenia, gdyż ciężko je wyczyścić.

Podłogi lakierowane, szczególnie te na wysoki połysk polecane są do eleganckich wnętrz stylizowanych na dworskie. Poleca się je do salonów i innych mało eksploatowanych pomieszczeniach. Taka podłoga nie wymaga częstych renowacji, więc takie wykończenie sprawdzi się, gdy chcemy zaoszczędzić na kosztach remontu.

Oleje do lakierowania można kupić na http://drewnochron.pl/produkty/p/985-olej-do-drewna

korhanbud