Sztućce srebrne czy posrebrzane – czy warto ?

Zakup takich przedmiotów jak sztućce, może być dość problematyczny. Przede wszystkim ze względu na fakt, że jest to przedmiot, który używa się każdego dnia, warto zadbać o jego dobrą jakość. Tymczasem ceny rynkowe niektórych kompletów sięgają horrendalnych cen. Czy warto więc dopłacić wybierając srebrne sztućce?

Jaka jest charakterystyka srebrnych sztućców?

Ze sztućcami kojarzy się swego rodzaju status, ponieważ jest to zarazem przedmiot użytkowy oraz dekoracyjny stołu. Gdy pani domu kładzie je koło talerzy, dokłada wszelkich starań, by prezentowały się one nienagannie. Jednak, by tak było, wiele zależy od rodzaju materiału z jakiego zostały wykonane.

Srebrne sztućce na pewno niejednemu z nas kojarzyć się będą z prestiżem i wysoką jakością. Nic dziwnego, bowiem naturalnie występujące srebro jest bardzo rzadkie. Chociaż w Polsce ma miejsce 11% światowego wydobycia tego kruszcu, ceny za srebrne komplety sztućców nie są wcale mniejsze, niż zagranicą.

W zależności od tego ile elementów oraz jakiego rodzaju są to sztućce, takie komplety kosztują od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że często sami nie decydujemy się samodzielnie na zakup takiego zestawu, tylko oczekujemy, że zostanie on nam podarowany w prezencie.

Zobacz również  6 sposobów na skandynawską kuchnię

Jednak ta wysoka cena nie powinna być jednoznacznym wyznacznikiem jakości, ponieważ srebrne sztućce są nieco problematyczne. Oczywiście ich prezentacja jest nienaganna, ponieważ nie tylko pięknie się błyszczą, ale również często charakteryzują się oryginalnymi zdobieniami. Warto mieć na uwadze fakt, że właściwości srebra powodują, iż wymaga ono odpowiedniej pielęgnacji.

Srebrne sztućce nie mogą być pod żadnym pozorem włożone do zmywarki, ponieważ mogą całkowicie pociemnieć. Ich mycie powinno odbyć się nie tylko zaraz po korzystaniu z nich, ale również ta czynność musi być wykonana ręcznie. Dodatkowo nie można używać silnych detergentów, ani ostrych szczoteczek i gąbek. Uważać należy również podczas serwowania dań, ponieważ srebrne sztućce pociemnieją w kontakcie z potrawami zawierającymi jajko.

Posrebrzane sztućce czyli jakie?

Określenie „nowe srebro” jest powszechnie znane i bardzo często mylnie interpretowane. Nazwa może sugerować, że wyroby z nowego srebra będą czymś innowacyjnym, lepszym. Tymczasem okazuje się, że ze srebrem ta mieszanka metali nie ma nic wspólnego, poza nazwą.

Tworzywo to zostało odkryte przez Chińczyków i stanowi stop miedzi, cynki i niklu. Bardzo często jest wykorzystywane przy produkcji sztućców, które następnie są posrebrzane. Na początku z wyglądem nie odbiega zbytnio od produktów w pełni srebrnych. Dla osób, które nie znają się na tym fachu, niekiedy nawet ciężko będzie odróżnić srebro od nowego srebra.

Zobacz również  Co wyróżnia produkty marki Tork?

Jednak z czasem posrebrzane sztućce zaczynają wyglądać coraz mniej atrakcyjnie i nawet dbanie o nie nie zmieni tego faktu, bowiem posrebrzana warstwa po prostu zanika, odkrywając to, co znajduje się pod spodem. Jednakże niska cena tego typu produktów sprawia, że można je regularnie wymieniać na nowe, wprowadzając tym samym do swojej kuchni nowe elementy.

Na jakie oznaczenia zwracać uwagę?

By nie dać się oszukać i nie zapłacić wysokiej ceny za niską jakość, warto jest przede wszystkim czytać oznaczenia. Można je bez problemu znaleźć w Internecie i warto to zrobić przed dokonaniem zakupu.

Sztućce srebrne mogą mieć wytłoczone oznaczenia np. na rączkach lub posiadać stosowne certyfikaty. Powinna na nich zostać określona próba np. najbardziej popularna 925. Na przedmiotach wykonanych z nowego srebra powinno znaleźć się oznaczenie MET, a więc jednoznacznie wskazujące na fakt, iż dany przedmiot nie posiada w sobie srebra.

Jak widać zarówno srebrne jak i posrebrzane sztućce mają swoje wady i zalety. Warto jest jednak dopłacić i wybrać piękny komplet srebrnych sztućców. Należy jednak pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji, by móc cieszyć się jego pięknem na długie lata.

korhanbud