Zawód tapicera – czym on się zajmuje?

Kilka lat temu, gdy w sklepach pojawiło się wiele modele mebli, wszyscy ruszyli na poszukiwania nowego wyposażenia. Dzisiaj obserwujemy inny trend. Doceniamy wartość starych mebli (niekoniecznie zabytkowych), które wystarczy odnowić, by świetnie wyglądały i służyły jeszcze długo. W przypadku mebli tapicerowanych wystarczy zmienić obicie i już mamy nową sofę. Trzeba tylko znaleźć dobrego tapicera.

Obowiązki tapicera

Tapicer to zawód rzemieślniczy, a osoba, która chce go wykonywać, musi ukończyć szkołę zawodową kształcącą w tym kierunku. W czasie edukacji przyszły tapicer uczy się tajnik zawodu, ale podstawą kształcenia jest udział w praktykach zawodowych. Dobry tapicer bowiem to artysta, który stare meble tapicerowane potrafi naprawić (dla przykładu, zmienić wypełnienie, czyli popularną piankę) i nadać im nowe życie. Do obowiązków rzemieślnika należy tapicerowanie mebli i siedzeń samochodowych, co polega na naprawie lub wymianie tapicerki. Tapicerzy zajmują się także renowacją mebli, zwłaszcza zabytkowych. Wymaga się od nich więc stosownej wiedzy, która pozwoli na odnowienie mebli tapicerowanych z szacunkiem dla ich historii. Tapicer ma przywrócić urodę zniszczonym przedmiotom i może to uczynić z fantazją, ale ego fachowca nie może przesłonić wartości zabytku.

Co jeszcze umie tapicer?

Poza naprawą zniszczonej tapicerki mebli, rzemieślnik zajmuje się renowacją wnętrz samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Naprawia nie tylko zniszczone siedzenia, ale także pokrycia dachowe i panele drzwi. Do przedstawiciela tego zawodu możemy się zwrócić także wtedy, gdy marzę nam się nowe meble tapicerowane, a w sklepach nie znaleźliśmy nic, co nam się podoba. Bywa, że nasze meble mają wiele lat i już nie wyglądają zbyt dobrze. Zaszalejmy więc i poprośmy tapicera o nowe obicie dla wysłużonego fotela, a do kompletu może on zrobić ładny podnóżek. Tak, umie także zrobić mebel. A może krzesła w jadalni lata świetności mają za sobą, a na nowe nie mamy pieniędzy? Doskonałym rozwiązaniem jest zamówienie pokrowców. I znowu pomoże nam tapicer.

Czy tapicer to artysta?

Wykonanie dobrej jakości mebli tapicerowanych wymaga wielu umiejętności, a także wiedzy i dobrego gustu. Wielu tapicerów zajmuje się renowacją starych mebli zgodnie ze starą sztuką tapicerską, wykorzystując popularne kiedyś materiały, czy pasy i płótno jutowe, trawę morską czy sprężyny wiązane.  Materiały te są zamykane w skrzyni mebla, ręcznie szyte i zamykane tak zwaną surówką, a następnie pokrywane wybraną przez klienta tkaniną. Sofa czy fotel wychodzące spod rąk dobrego tapicera to prawdziwe dzieła sztuki i warto wydać na nie dużo pieniędzy.

Meble, które znajdziemy w sklepach z pewnością zobaczymy w mieszkaniach znajomych i przyjaciół. Jeśli chcemy mieć w domu piękne, oryginalne i dobrze wykonane meble tapicerowane, odwiedźmy dobrego tapicera, który zrobi taką sofę, o jakiej marzymy.

korhanbud