BHP podczas malowania mieszkania

bezpieczeństwo w pracy

BHP to skrót, który jest nam znany od wczesnych lat szkolnych, kiedy to pierwsza lekcja mijała na zapisywaniu w zeszytach zasad BHP panujących w danej pracowni. Bezpieczeństwo i higiena pracy nie są pustym sloganem, a zbiorem zasad, których trzeba przestrzegać także w czasie samodzielnych remontów.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Z pewnością wiele prac będzie wymagało od nas wspinania się po drabinie. Nie używajmy sprzętu wątpliwej jakości lub, co jeszcze gorsze, nie róbmy wieży ze stołów i krzeseł. Na pewno zakończy się to upadkiem, którego skutki mogą być tragiczne. Zainwestujmy w dobrej jakości drabinę, jaką z pewnością znajdziemy w marketach budowlanych. Dobrej jakości sprzęt kosztuje około 1000 złotych, ale leczenie i rehabilitacja złamanej nogi czy ręki na pewno kosztują więcej. Ponadto, taka drabina posłuży nam przez wiele lat. Pamiętajmy również o właściwej odzieży ochronnej i maseczkach na twarz. Nowoczesne farby wprawdzie nie wydzielają tak wielu substancji toksycznych jak te starego typu, ale długotrwałe wdychanie oparów z pewnością nie jest korzystne dla zdrowia.

Zobacz również  Czym rozpuścić klej na gorąco?

Jak prawidłowo stosować środki chemiczne?

W czasie samodzielnych prac naprawczych będziemy używać narzędzi i środków niezbędnych do remontu, a warunkiem sukcesu jest prawidłowe z nich korzystanie. Stosując farby, tynki, kleje i inne preparaty, musimy pamiętać, że są to środki chemiczne i trzeba odpowiednio chronić przed nimi skórę, oczy i drogi oddechowe. Należy założyć odzież ochronną w postaci kombinezonu, rękawic i masek ochronnych, jeśli jest to konieczne. Malując mieszkanie, pamiętajmy o jego dobrym wietrzeniu. Wszystkie urządzenia, których będziemy używać musimy sprawdzić, a jeśli konieczne jest podłożenie do prądu, pamiętajmy o izolacji od wody. Po zakończeniu pracy dokładnie umyjmy ręce, narzędzia i urządzenia, a napoczęte opakowania szczelnie zamknijmy i schowajmy w bezpieczne miejsce.

Kilka ważnych zasad

Chcąc uniknąć niepożądanych sytuacji w czasie remontu, stosujmy się do ogólnych norm BHP oraz wskazówek producentów. Środki chemiczne i narzędzia trzymajmy z daleka od dzieci. Maszyny i urządzania odłączmy od sieci energetycznej i dobrze zabezpieczmy. Nie róbmy z siebie bohaterów i nie podejmujmy się prac, na których się po prostu nie znamy. Jeśli zaistnieje taka konieczność, poprośmy o pomoc specjalistę. Samodzielne ingerencje w instalację elektryczną i gazową mogą zakończyć się tragedią. Jeśli środki chemiczne dostaną się do oczu, przemyjmy się dużą ilością wody i szybko skontaktujmy się z lekarzem.

Zobacz również  Farba odporna na ścieranie - gdzie stosować ?

Jeśli zadbamy o bezpieczeństwo, na pewno uda nam się ładnie pomalować mieszkanie i nie będzie przy tym strat w ludziach. Bądźmy rozważni i ostrożni, a remont na pewno skończy się sukcesem.

 

korhanbud