Co możemy wykorzystać do szybkiej naprawy

 

 

Kleje termotopliwe zyskują coraz większa popularność nie tylko w przemyśle, ale także i różnego rodzaju naprawach domowych. Są bowiem uniwersalne, pozwalają na szybkie zespalanie przedmiotów, a ich aplikacja nie należy do najtrudniejszych. Idealnie nadają się do prac naprawczych oraz wszelkich działań hobbistycznych.

 

Jak działają kleje termotopliwe?

 

Do nakładania kleju termotopliwego konieczny jest specjalny pistolet zasilany elektrycznie, który pozwala na stałą, wydajną i równomierną pracę. Do narzędzia wkłada się klej w sztyfcie, a następnie podgrzewa go do wybranej temperatury. Większość urządzeń tego typu posiada możliwość regulowania temperatury kleju, co jest niezwykle ważne podczas klejenia materiałów bardziej delikatnych – kartonu, papieru, tkanin itd. Poza tym kleje termotopliwe dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych i nie tylko. W zależności od przeznaczenia mogą mieć także różną lepkość.

 

Kleje na gorąco można nakładać w sposób liniowy lub, przy mniejszych powierzchniach, punktowy. Przy dużych elementach przydatna jest także funkcja spray, która pozwala na uzyskanie cienkich nitek kleju. To również tryb najbardziej wydajny pracy pistoletu na klej. Kleje termotopliwe niskotemperaturowe (z ang. low temperature) można niekiedy formować ręcznie.

Zobacz również  Kleje przemysłowe do uniwersalnych zastosowań

 

Co można naprawić za pomocą kleju termotopliwego?

closeup hot glue gun with melted glue dripping out

Kleje na gorąco mają szerokie zastosowanie, pozwalają  na szybkie sklejenie różnego rodzaju elementów. Są  niezastąpione m.in. podczas napraw i łączenia ze sobą materiałów o odmiennych fakturach. Doskonale sprawdzają się podczas naprawy przedmiotów narażonych na wysokie obciążenia. Ponadto wykorzystywane są w produkcji opakowań (kleje o stabilnym procesie utleniania) oraz w produkcji i naprawie obuwia. Kleje termotopliwe nadają się bowiem do łączenia skórzanych cholewek z podeszwami.

 

Poza tym kleje na gorąco stosowane są we wszelkiego rodzaju pracach wymagających znacznej precyzji. Wykorzystuje się je np. we florystyce i pracach hobbistycznych. Szczególnie dobrze sprawdzają się w tym przypadku kleje niskotemperaturowe, które służą do tworzenia kompozycji kwiatowych, ozdób, dekoracji okiennych, biżuterii i nie tylko. Mogą mieć różne kolory w zależności od kolorystyki klejonego materiału. Dodatkowo kleje termotopliwe znajdują zastosowanie w meblarstwie np. do przyklejania fornirów, folii laminowanych do blatów. Posłużyć też mogą jako wypełnienie po sękach.

 

Jaki klej termotopliwy do czego?

 

W chwili obecnej oferta klejów termotopliwych w sklepach jest bardzo szeroka. Podczas dokonywania zakupu szczególną uwagę należy zwrócić na opis zamieszczony na opakowaniu przez producenta. Znajdują się tam informacje dotyczące przeznaczenia produktu, czasu schnięcia oraz wymiary sztyftu. Trzeci parametr jest o tyle istotny, że sztyft musi być idealnie dopasowany do otworu znajdującego się w pistolecie do kleju. Ponadto dobrze jest sprawdzić czy dany klej jest odporny na ciepło i wilgoć. Podczas klejenia tkanin czy papieru powinien być także transparentny i elastyczny.

Zobacz również  Jakie są formy kleju na gorąco?

korhanbud