Czym rozpuścić klej na gorąco?

Do łączenia różnych materiałów ze sobą służą różne kleje techniczne. Począwszy od nietoksycznych klejów szkolnych dla dzieci, poprzez kleje do szkła, drewna czy plastiku, na klejach zastępujących gwoździe kończąc. Wiele z nich wymaga podgrzania, aby mogły osiągnąć własności spajające. Tutaj przydatnym narzędziem staje się pistolet klejowy.

Pistolet klejowy – co to takiego

Pistolet na klej, jak sama nazwa wskazuje, wyglądem przypomina broń. Z tyłu w otworze umieszcza się specjalne laski klejowe, które są podgrzewane podczas przesuwania się wewnątrz urządzenia i rozpuszczane do konsystencji lepkiej i dość gęstej mazi. Ta z kolei jest dozowana z przodu pistoletu, po naciśnięciu spustu. Pistolet klejowy umożliwia nakładanie kleju na kilka sposobów, zależnie do potrzeby – można rozmieszczać go paskami przeciągając końcówką wzdłuż miejsc klejonych, albo tworzyć cienką nitkę trzymając końcówkę pistoletu klejowego w niedużej odległości nad elementami. Ostatni sposób polega na dozowaniu niedużych kropli kleju punktowo w określonych odległościach. Dzięki automatycznemu spustowi dozowanie jest precyzyjne i niemal powtarzalne – zwłaszcza we wprawnych rękach.

Zobacz również  Czym jest stan deweloperski domu?

Dlaczego kleje na gorąco są tak popularne?

Wiele prac domowych wymaga mocowania różnych przedmiotów do ścian, podłóg i sufitów. Czasem trzeba połączyć ze sobą dwa elementy. Jeszcze bardziej wymagające są niektóre hobbystyczne precyzyjne czynności, jak modelarstwo czy prace dekoracyjne. Różne materiały potrzebują odmiennych klejów. Bardzo popularne są obecnie kleje na gorąco. Ich zaletą jest szybkość i łatwość łączenia elementów oraz stosunkowo duża czystość i precyzja pracy. Użycie kleju na gorąco wymaga zaopatrzenia się w pistolet klejowy odpowiedni do własnych potrzeb. Pistolety do kleju zrewolucjonizowały prace ręczne, majsterkowanie oraz prace remontowe. W ciągu kilkudziesięciu sekund lub góra kilku minut nagrzewają laski kleju, upłynniając ich konsystencję, dzięki czemu można precyzyjnie dozować go na wybraną powierzchnię. Praca jest znacznie czystsza, niż przy użyciu tradycyjnych form klejów w puszkach czy tubach. Do tego, gorący klej dozowany bez specjalnego pistoletu klejowego mógłby poparzyć dłonie. Pistolet klejowy niemal całkowicie eliminuje to ryzyko. Co równie ważne, jego użycie znacznie przyspiesza pracę, zwłaszcza jeśli do klejenia jest dużo elementów, lub trzeba wykonywać długie spoiny.

Zobacz również  Nowe mieszkania w Krakowie - ceny

Rodzaje pistoletów na klej.

Pośród różnych modeli można wyróżnić kilka grup. Są to pistolety do kleju akumulatorowe oraz zasilane sieciowo. Pistolety klejowe wysokotemperaturowe oraz niskotemperaturowe. Wiele modeli nadaje się jedynie do prostych prac ręcznych, gdzie nie wymaga się specjalistycznych rodzajów kleju na gorąco. Z ich użyciem można wykonywać niewielkie spoiny lub kleić punktowo podstawowe materiały, takie jak drewno, papier czy ceramikę. Ale w sklepach z elektronarzędziami można kupić także pistolety do kleju przeznaczone do długotrwałego wykorzystania. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie prac remontowo-budowlanych na dużą skalę. Mocują płytki, listwy drewniane, listwy przypodłogowe albo elementy wyposażenia domowego.

 

korhanbud