Drewniana zabudowa wraca do łask.

Przez setki lat drewno było podstawowym budulcem, a później przez kilka dekad drewniane domy w mieście uznawano za bezguście i małomiasteczkowy styl. Na szczęście drewno wróciło do łask, bo tworzy niepowtarzalny klimat. Niektórzy uważają nawet, że domy z drewna mają duszę. Coś w tym jest…

Budujemy nowy dom

Katalogi firm architektonicznych zawierają mnóstwo projektów domów drewnianych. Nic dziwnego, bo o takich domach marzy coraz więcej osób. Dzieje się tak z powodu zwrotu ku naturze, promocji ekologicznego stylu, ale też dlatego, że coraz częściej swoje miejsce do życia odnajdujemy z dala od wielkich miast, a drewniane domy w naturalny sposób wkomponowują się w otoczenie. Takie budynki stawia się w stylu nawiązującym do dawnych dworków czy leśniczówek, ale jest też coraz więcej nowoczesnych brył wykonanych w całości lub części z drewna.

Do budowy domów stosuje się drzewo modrzewiowe, o pięknym czerwonawym zabarwieniu, które wraz z upływem czasu szarzeje oraz zyskuje szlachetny, jedwabisty połysk, nie tracąc przy tym swej twardości i wytrzymałości. Jako że modrzewi jest w Polsce coraz mniej, dom z niego postawiony będzie stosunkowo kosztowny. Do budowy stosuje się także rodzime gatunki sosny i świerku. Są to surowce dużo tańsze, ale mniej podatne na konserwację i wymagają wiedzy przy ich zabezpieczaniu przed pleśniami i szkodnikami. Coraz częściej na potrzeby budownictwa importuje się drewno. Na przykład ze Skandynawii sprowadza się bardzo odporne na warunki atmosferyczne drewno sosny polarnej.

Zobacz również  Praca spawacza - 5 niezbędnych atrybutów

Plusy i minusy

Drewniane domy z bali czy tak zwane kanadyjczyki mają tę ogromną zaletę, że stawia się je w krótkim czasie. Skoro nie ma elementów betonowych i cementowych nie ma konieczności przerywania budowy na czas schnięcia elementów. Również warunki atmosferyczne nie mają wpływu na czas budowy, bo konstrukcje drewniane można stawiać także zimą. Po zamówieniu domu z drewna nie musimy już martwić się o zatrudnianie kolejnych specjalistów, bo firmy stawiające domy przywożą gotowe elementy, które na placu budowy łączą ich pracownicy. Drewniane domy pozostawiają wiele możliwości aranżacji wnętrz i pozwalają na praktyczne wykorzystanie całej przestrzeni mieszkalnej. Takie domy łatwiej jest rozbudowywać czy przebudowywać. Drewno nieprzerwanie oddycha, stwarzając świetny mikroklimat. Nowoczesne domy drewniane są świetnie izolowane, co pozwala na utrzymanie komfortu cieplnego.

Minusem drewnianych domów jest konieczność zastosowania perfekcyjnych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Te ekologiczne domy szybko można nagrzać, ale też trzeba mieć świadomość, że po wyłączeniu ogrzewania wnętrza bardzo szybko się schłodzą.

Zdecydowana większość właścicieli domów drewnianych nigdy w życiu nie zamieniłaby ich na murowane. Nie mogą się nachwalić atmosfery i klimatu tych budynków. Wszyscy podkreślają, że w budowie najważniejsza jest fachowość i precyzja wykonawców oraz zastosowanie dobrej jakości, świetnie zaimpregnowanego drewna.

Zobacz również  Nowe mieszkania w Krakowie - ceny

korhanbud