Impregnaty i farby do drewna – które najlepsze ?

Piękny ogród i wygodny taras albo altana, w której można wypocząć to marzenie wielu z nas. Zanim się zrealizuje i z satysfakcją i przyjemnością usiądziemy w wygodnym, drewnianym fotelu, potrzeba trochę pracy. Jakie materiały wybrać, by efekt końcowy był najlepszy?

Wieczna moda na drewno

Elementy architektury ogrodowej zrobione z drewna chyba nigdy nie przestaną mieć mnóstwa zwolenników. Trudno sobie wyobrazić lepszy materiał na meble, wiaty, płotki czy pergole. Niektórzy obawiają się drewna myśląc, że to materiał nietrwały, który wymaga nieustannej pielęgnacji. Nie jest to prawda, ale pod jednym warunkiem: na samym początku trzeba drewnu poświęcić czas, uwagę i pracę, by je zabezpieczyć. Drewno jest materiałem naturalnym, stąd narażone jest na szkodniki, rozwój pleśni, bakterii i glonów. Niezbędne więc jest porządne zaimpregnowanie elementów drewnianych. Także tworzenie powłok odpornych na warunki atmosferyczne (słońce, promieniowanie UV, deszcz, śnieg, silny wiatr) nie jest trudne. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad oraz dobrać odpowiednie preparaty.

Które najlepsze?

Na tak postawione pytanie nie sposób odpowiedzieć. W sklepach jest dostępnych mnóstwo impregnatów, farb, bejc, lakierów. Rzadko trafiają się preparaty złej jakości. Mogą okazać się nieskuteczne i nietrwałe, gdy zostaną źle dobrane albo podczas wykańczania drewna zostaną popełnione błędy.
Przede wszystkim trzeba wiedzieć jakiego rodzaju drewno chcemy konserwować, bowiem inne preparaty są potrzebne do drewna surowego, a inne do odnawianego. Ma także znaczenie czy elementy są wykonane z drewna drzew iglastych, liściastych, a może egzotycznych. To ostatnie często wymaga odmiennego potraktowania, bo pochodzi z innego niż nasz klimatu. Stan drewna, które chcemy zabezpieczać także wpływa na dobór środków i niezbędnych narzędzi. Surowe drewno mocno zażywiczone wymaga użycia najpierw rozpuszczalników. Przed malowaniem desek pełnych sęków trzeba się zastanowić, czy je pozostawiamy czy może lepiej je usunąć, a ubytki uzupełnić czystym drewnem. Sęki oczywiście podkreślają naturalny rysunek drewna, ale jeśli jest ich sporo mogą wpływać na wytrzymałość mebli czy konstrukcji drewnianej altany. Warto wiedzieć, że drewno na sękach słabiej przyjmuje impregnaty i farbę, co może stanowić trudność, jeśli chcemy uzyskać jednolitą barwę. Gdy odnawiane drewno jest stare i widać w nim otworki i kanaliki zrobione przez insekty, dobrze jest wypełnić je specjalnym preparatem. Wybierając kolor wierzchniej farby, miejmy świadomość, że ciemne barwy silniej się nagrzewają, stąd elementy drewniane od strony południowej powinny być zakonserwowane preparatami szczególnie chroniącymi przed promieniowaniem słonecznym.

Zobacz również  Co możemy wykorzystać do szybkiej naprawy

Drewno porządnie zaimpregnowane i zabezpieczone nie będzie wymagało żadnej dodatkowej pracy przez kilka lat, a gdy już przyjdzie ten moment, by je odświeżyć, praca nie zajmie ani dużo czasu, ani wysiłku.

korhanbud