Jak położyć gładź szpachlową

Gładź szpachlowa to materiał, który używany jest do wygładzania ścian, przed ich pomalowaniem. Zwykle składa się z gipsu, kredy, dolomitu oraz kilku innych dodatków. Czy warto ją stosować? Co prawda wymaga to trochę czasu i energii, ale dzięki niej ściana nabiera innego wyglądu. Poza tym łatwiej ją pomalować.

Jakie są rodzaje gładzi szpachlowej?

 

Istotne jest to, aby gładź szpachlowa była dobrze dobrana do typu naszych ścian. Do wybory mamy gładź gipsową, wapienną, cementową i polimerową.

Najczęściej stosowana jest pierwsza z nich. Nadaje się do wielu powierzchni – cementowych, cementowo-wapiennych, gipsowych, betonowych. Syntetyczną gładź gipsową kupuje się w postaci proszku, który trzeba wymieszać w podanych proporcjach z wodą. Wersja naturalna jest natomiast od razu gotowa do użycia, co jest wygodniejsze. Jednak trzeba brać też pod uwagę fakt, iż jest mniej wytrzymała.

 

W przypadku gładzi wapiennej należy pamiętać o tym, że nakłada się ją dość cienko, czyli nie nadaje się do bardzo nierównych ścian. Używa się jej do powierzchni cementowych i cementowo-wapiennych, pod farby akrylowe, a także lateksowe.

Zobacz również  Czym pomalować meble ogrodowe drewniane?

 

Zastosowanie cementu powoduje, że gładź staje się do tego stopnia trwała, iż można stosować ją również na ściany zewnętrzne. Gładź cementowa również przeznaczona jest do powierzchni cementowych oraz cementowo-wapiennych.

 

Są jeszcze dwa rodzaje gładzi polimerowej – w postaci proszku lub masy gotowej do zastosowania. Każdy z nich charakteryzuje się dużą odpornością na wilgoć, wysokie temperatury oraz zniszczenia. Mogą być używane do wielu rodzajów powierzchni. Ze względu na swoje właściwości dobrze sprawdzają się w kuchniach i łazienkach.

 Process putty concrete wall

Jak położyć gładź szpachlową?

 

Kiedy mamy już odpowiednią wiedzę na temat rodzajów gładzi szpachlowej, możemy wybrać się do sklepu i kupić materiał, który najlepiej sprawdzi się na naszych ścianach. Istnieją pewne różnice w ich kładzeniu, jednak ogólne zasady są takie same.

Pierwszy krok polega na przygotowaniu ścian. Trzeba upewnić się, że są czyste i suche, a następnie używamy preparatu do gruntowania. Dzięki niemu gładź będzie się lepiej trzymać.

 

Do nakładania gładzi potrzebna jest szpachla lub paca. Pracę zaczynamy od góry i przesuwamy się od jednego boku do drugiego. Niektóre zaprawy wymagają wykonania szpachlowania. Trzeba poczekać aż ściana wyschnie i wówczas używając papieru ściernego, umieszczonego na pacy, wyrównujemy jej powierzchnię. Szlifowanie wymagane jest na pewno w przypadku popularnej gładzi gipsowej. Powstaje wówczas sporo pyłu, które trzeba później posprzątać.

Zobacz również  Kleje przemysłowe do uniwersalnych zastosowań

 

W taki właśnie sposób ściany, które były już nieco zniszczone i nierówne, mogą zyskać atrakcyjny oraz świeży wygląd. Dlatego bez wątpienia warto wziąć pod uwagę użycie gładzi gipsowej. Tego typu pracę możemy wykonać samodzielnie, ale bez większego problemu znajdziemy również fachowca, który zajmie się tym w profesjonalny sposób. Zwykle korzystamy wówczas od razu z usługi polegającej na pomalowaniu wszystkich odnowionych ścian.

 

 

 

 

 

korhanbud