Najlepsza bejca do drewna

bejca do drewna

 

 

Gdy chcemy uzyskać szlachetny wygląd drewnianej powierzchni, najlepszym wyborem będzie bejca do drewna, która wniknie głęboko wewnątrz tworzywa i nada mu piękny, jednolity kolor. Czym należy się kierować przy wyborze tego produktu?

Nie tylko cena

Wizyta w sklepie budowlanym, której następstwem ma być wybór specjalistycznego preparatu do barwienia drewna, to duże wyzwanie dla laika. Pełne półki równo ustawionych produktów, setki kolorów wiernie imitujących drewno oraz zróżnicowane przedziały cenowe – to wszystko sprawia, że bez wystarczającej wiedzy trudno podjąć właściwą decyzję. A nie ma sensu bazować wyłącznie na cenie, ponieważ drewniane meble lub podłoga mają stanowić dekorację na wiele lat, więc testowanie na nich przypadkowych produktów mija się z celem i niepotrzebnie zwiększa koszty.

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu ozdobnych walorów drewna, a przede wszystkim osiągnięciu jednolitego odcienia, który nie przesłoni rysunku słojów i zarysu sęków, to dobrym pomysłem będzie zakup bejcy. Produkt ten jest zaliczany do grupy impregnatów przeznaczonych do barwienia drewna i drewnopodobnych elementów, tj. uchwyty szuflady. Na rynku istnieje jednak szeroki asortyment bejc do drewna. Czym zatem należy się więc kierować, aby wybrać najlepszą z nich?

Zobacz również  Podłoga lakierowana a podłoga olejowana

Po czym poznać dobrą bejcę do drewna?

Nie bez powodu zwykło się mówić, że jeśli coś jest do wszystkiego, to znaczy, że jest do niczego. Dotyczy to również produktów do barwienia drewna. Nie sposób znaleźć uniwersalną bejcę, która sprawdzi się w każdej sytuacji. Warto jednak wybrać taką, która spełni nasze oczekiwania pod względem estetycznym, np. dając efekt rustykalny, oraz będzie odpowiednia do wybranego przez nas gatunku drewna. Istnieją bejce przeznaczone do różnych typów drzew, na przykład odmian jasnych, takich jak sosny, jesiony i buki. Na rynku są dostępne także inne rodzaje bejc, upewnijmy się zatem przed zakupem, czy dokonaliśmy właściwego wyboru.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Z pewnością na kolor. Sprawdźmy, czy odpowiada nam stopień jego intensywności i odcień oraz czy dana barwa będzie dobrze dopasowana do rodzaju wybranego przez nas drewna. Jeżeli po pierwszym bejcowaniu uznamy, że barwa jest za mało wyrazista, możemy odczekać kilkanaście godzin (zgodnie z zaleceniami producenta) i wetrzeć kolejną warstwę bejcy. Gorzej natomiast, jeśli kolor od początku jest zbyt intensywny. Miejmy to na uwadze jeszcze podczas wyboru odcienia bejcy w sklepie.

Zobacz również  Zastosowanie tynków elewacyjnych

Dobra bejca do drewna powinna pokrywać równomiernie jego powierzchnię, lecz zarazem ładnie eksponować jego naturalny rysunek. Musi schnąć stosunkowo szybko, nie pozostawiając przy tym smug ani plam. Nie powinna natomiast wyróżniać się uciążliwym zapachem, który może znacząco utrudnić pracę. Przy odrobinie szczęścia znajdziemy produkt zupełnie bezwonny, o bogatej gamie kolorystycznej, którego wybór będziemy sobie chwalić za każdym razem, gdy spojrzymy na szlachetny wygląd odnowionych mebli.

korhanbud