Najlepsza farba akrylowa

Jeszcze do niedawna farba akrylowa kojarzyła nam się głównie z pomalowanymi na biało sufitami. Z czasem jednak producenci poszerzyli swoje katalogi także o inne odcienie oraz wprowadzili dodatkowe ulepszenia produktów, dzięki którym poszerzyło się ich zastosowanie. Jak wybrać najlepszą farbę?

Wszechstronne zastosowanie

Każdy majsterkowicz wie, że farby akrylowe służą nie tylko do malowania sufitów lub ścian, ale mogą być nanoszone także na drewno lub metal. Akrylami przeznaczonymi do tego typu tworzyw możemy pomalować np. meble lub przedmioty zawieszone na zewnętrznej elewacji domu – kołatkę, ozdobny dzwon czy skrzynkę na listy. Niewątpliwą zaletą emalii jest ich trwałość i brak uciążliwego zapachu, co sprawia, ze możemy nimi malować nawet zimą, bez konieczności długotrwałego wietrzenia pomieszczeń, w których znajdują się ozdabiane przedmioty. Ponadto warstwa emalii jest trwała i skutecznie zabezpiecza powierzchnię – z pomalowanych nią elementów możemy śmiało usuwać zabrudzenia wodą i płynami czyszczącymi bez ryzyka uszkodzenia farby. W przeciwieństwie do innych farb, które po pewnym czasie zaczynają żółknąć, zachowa ona swój pierwotny kolor nawet po kilku latach.

Z farb akrylowych korzystają także artyści, szczególnie ci współcześni, którzy cenią sobie ich trwałość. Malarstwo akrylowe różni się od olejnego mniej bogatą fakturą – malowidła sprawiają wrażenie bardziej gładkich, lecz za to niejednokrotnie zachwycają bogactwem kolorów i efektów takich jak przenikanie barw.

Zobacz również  O czym należy pamiętać przy wyborze impregnatu?

Czerwona farba akrylowa

Jaką farbę wybrać do malowania ścian?

Pomimo wielu zastosowań farby akrylowe są najczęściej wybierane do malowania pomieszczeń. Jeżeli remontujemy mieszkanie, to warto rozważyć ich wybór do pomalowania salonu, sypialni lub gabinetu. Świetnie sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie jest sucho. Choć producenci pracują już nad tym, aby akryle zapewniały dobrą mikrowentylację powierzchni, to jednak w przypadku łazienki i kuchni wybierzmy raczej farbę lateksową, która lepiej zabezpieczy pomieszczenia przed wilgocią.

Akryle będą dobrze prezentowały się także na sufitach, i to niekoniecznie tylko w wersji białej. Jeżeli pomalujemy całe pomieszczenie tym samym kolorem, to sufit zawsze będzie wydawał się jaśniejszy – różnica sięga zwykle dwóch tonów, co stwarza interesujący efekt. Możemy też pomalować sufit ciemnoniebieskim akrylem i ozdobić żółtymi punktami, aby imitował rozgwieżdżone niebo. Takie rozwiązanie jest coraz częściej stosowane w pokojach dzieci. Farby akrylowe są zresztą chętnie wybierane przez rodziców, ponieważ łatwo z nich zmyć ślady zabrudzeń od rąk i kredek.

Oprócz bogactwa kolorów możemy także wybierać wśród farb matowych i tych z połyskiem oraz kilku pośrednich wariantów. Decydując się na rodzaj farby, sprawdźmy, jaki jest kąt padania światła słonecznego w pomieszczeniu. Satynowe akryle będą się prezentowały najlepiej w pokojach, w których od ścian odbija się pod różnymi kątami naturalne światło – np. na poddaszu.

Zobacz również  Najlepsza bejca do drewna

Na rynku są już dostępne farby z powłoką antyrefleksyjną, które możemy użyć do pomalowania nierównych ścian lub sufitu. Dzięki tej powłoce akryle tak odbijają światło od powierzchni, że skutecznie maskują niedoskonałości pomieszczeń.

Jeżeli stosujemy farby akrylowe w pomieszczeniach, w których gromadzi się dużo kurzu lub pyłu, zwróćmy uwagę na to, czy nie zawierają składników przyciągających drobinki kurzu i innych zabrudzeń.

Z roku na rok producenci farb udoskonalają swoje produkty, więc ich wybór staje się coraz trudniejszy. Która farba akrylowa jest więc najlepsza? Odpowiedź jest prosta – taka, która najlepiej pasuje do pomieszczenia ze względu na kolor, sposób odbijania światła oraz stopień zabezpieczenia przed zabrudzeniami.

 

korhanbud