Odnawiamy stary parkiet

 

 

Kiedy zauważymy, że na naszym parkiecie coraz bardziej widoczne stają się drobne rysy, płytkie uszkodzenia lub zmienił on nieco swoją barwę, możemy zdecydować się na jego odnowienie. Choć taka podłoga sama w sobie może posłużyć nawet kilkadziesiąt lat, czasami niezbędne okazuje się jej odświeżenie. Zanim przystąpimy do pracy, zgromadźmy niezbędne produkty, takie jak np. papier ścierny czy masa szpachlowa do drewna. Czy samodzielne odnawianie parkietu jest trudne?

Czym jest cyklinowanie?

Cyklinowanie to podstawowa czynność, jaką wykonuje się podczas odnawiania parkietów. Polega ona na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy klepek i jeśli nie chcemy zatrudniać do tego fachowców, możemy zrobić to sami. Wymaga to jednak od nas wypożyczenia cykliniarki, czyli specjalnego urządzenia. Należy pamiętać, że jego obsługa wymaga od nas doświadczenia, ponieważ źle wykonane cyklinowanie może zniszczyć parkiet.

Szlifowanie podłogi musimy robić bardzo dokładnie i stopniowo. Powinniśmy używać powłok ściernych o różnej granulacji, aby pozbyć się wszystkich wierzchnich zniszczeń. Jednocześnie uważajmy, aby zeszlifować wyłącznie tę powłokę, która uległa uszkodzeniom.

Zobacz również  O czym należy pamiętać przy wyborze impregnatu?

Co zrobić po cyklinowaniu parkietu?

Po skończonym cyklinowaniu musimy przystąpić do uzupełnienia ubytków w parkiecie. Najpierw jednak powinniśmy odpylić podłogę po szlifowaniu i usunąć zniszczone fragmenty parkietu. Wszystkie deszczułki, których nie da się już naprawić lub te, które całkowicie przegniły musimy wymienić na nowe, powstałe z tego samego gatunku drewna.

Do wypełniania mniejszych ubytków może przydać się specjalna masa szpachlowa do drewna. Potrafi łączyć się z pyłem powstałym podczas cyklinowania, dzięki czemu uzyskuje ona kolor parkietu. Takim preparatem należy wypełnić wszystkie wgłębienia i rysy. Potem powtarzamy cyklinowanie, aby wygładzić powierzchnię – dzięki temu nałożona masa nie będzie w ogóle widoczna.

Czym zabezpieczyć odnowiony parkiet?

Po drugim cyklinowaniu na parkiet powinniśmy nałożyć odpowiednio dobrany lakier, który podkreśli naturalną barwę drewna oraz sprawi, że słoje będą bardziej widoczne. Warstwa takiego lakieru odpowiednio zabezpieczy też podłogę przed wilgocią i powstawaniem rys. W sklepach mamy szeroki wybór tego typu produktów, a wśród nich znajdziemy preparaty bezbarwne oraz kolorowe – możemy więc dowolnie przyciemniać lub rozjaśniać parkiet. Lakiery możemy podzielić też ze względu na wykończenie – wśród nich są te o wykończeniu matowym, jak również błyszczącym i półmatowym.

Zobacz również  Najpopularniejsze porady meblarskie

Interesującą alternatywą dla lakieru może być olej do drewna. Wnika on głęboko z drewno, może też lepiej zabezpieczać deszczułki przed wilgocią, rozwojem pleśni czy grzybów. Warto jednak pamiętać, że olej zawsze pozostawi na parkiecie wykończenie matowe, a samo olejowanie powinniśmy powtarzać co kilka lat.

Każdy z tych preparatów ma swoje wady i zalety. Lakier lepiej nadaje się do parkietów w pomieszczeniach suchych i często użytkowanych. Z kolei olej idealnie nadaje się do zabezpieczania podłoża w zawilgoconym pomieszczeniu.

korhanbud