Praca spawacza – 5 niezbędnych atrybutów

spawacz

Zawód spawacza jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych na rynku pracy. Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, że dobry fachowiec to prawdziwy skarb. Tymczasem kandydatów przygotowujących się do zawodu spawacza motywują atrakcyjne zarobki. Często zdarza się, że zapominają przy tym o niezbędnych predyspozycjach koniecznych do wykonywania tego zawodu.

Co powinno cechować dobrego spawacza?

Idealnego spawacza cechuje: doskonała kondycja fizyczna, absolutna zręczność rąk, koordynacja wzrokowo-ruchowa, wysoki poziom wiedzy technicznej oraz wyobraźnia przestrzenna. Te 5 cech powinno charakteryzować każdego kandydata, który chce w przyszłości wykonywać zawód spawacza. Jest to absolutne, a zarazem konieczne minimum. Oprócz tego można wymienić również takie wymagania jak: umiejętność pracy w grupie oraz zdolność do długiej i nieprzerwanej koncentracji. Warunkiem pracy w zawodzie spawacza jest ukończenie dwuletniej szkoły zawodowej oraz pomyślne zdanie egzaminu specjalistycznego przed powołaną do tego komisją. Spawaczami zostają przede wszystkim mężczyźni. Fach ten wymaga również gotowości do pracy w zmiennych i niejednokrotnie trudnych warunkach atmosferycznych.

Zobacz również  Czym rozpuścić klej na gorąco?

Gdzie spawacz może znaleźć zatrudnienie?

Najczęstszymi miejscami zatrudnienia są wszelkiego rodzaju zakłady przemysłowe, przeważnie działające w branży budowniczej. Spawanie jest konieczne wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z różnego typu konstrukcjami takimi jak: hale, fabryki czy wszelkiego rodzaju warsztaty. Popyt na usługi spawania jest bardzo duży i wciąż rośnie, co ma związek z intensywnym tempem rozwoju przemysłu. Ze względu na złożoność konstrukcji i wykorzystywaniu takich sposobów pracy, jak technika łączenia i technika spawania, praca spawacza wymaga otwartości na ciągłe podnoszenie kwalifikacji.

Na czym polega praca spawacza?

Codzienne obowiązki spawacza wykorzystują takie umiejętności, jak odpowiednia technika łączenia oraz technika spawania. Dzięki nim możliwe jest poprawne połączenie konstrukcji, która jest wykonana z różnorodnych materiałów takich jak: żeliwo, stal czy metal. Technika spawania opiera się o wykorzystanie rozwiązań bazujących na różnych substancjach takich jak: gaz, światło lasera czy różnego rodzaju elektrody. Pod wpływem działania wysokiej temperatury w materiałach zachodzą różne przemiany pod wpływem, których zmienia się stopień rozciągliwości. Z kolei technika łączenia jest wydajna, bo generuje małe koszty. Codzienna praca spawacza uwzględnia również takie obowiązki jak: lutowanie miękkie oraz twarde, przecinanie przy użyciu różnych technik. Spawacz jest również odpowiedzialny za umiejętne i dokładne przygotowanie powierzchni, jak również za konserwację urządzeń.

Zobacz również  O czym musisz wiedzieć, zanim kupisz mieszkanie od dewelopera?

korhanbud