Przydatne akcesoria w garażu

spawarka

Garaż to miejsce, w którym nie tylko mieszka samochód, lecz także narzędzia domowego majsterkowicza. W każdym domu powinien bowiem znaleźć się podstawowy zestaw narzędzi. Od prostych – takich jak – młotki, śrubokręty, klucze, poprzez elektronarzędzia: wiertarka, szlifierka, piła ręczna elektryczna, które są niezbędne i przydatne. Warto przejrzeć także ofertę spawarek, gdyż to urządzenie także bywa przydatne.

Co powinno się znaleźć w garażu? Spawarki i reszta

W garażu musi panować porządek, gdyż gromadzenie niepotrzebnych przedmiotów to prosta droga do bałaganu. Pomyślmy o sortowaniu i odpowiednim przechowywaniu narzędzi. Kupmy zawieszane tablice z przestawnymi mocowaniami, które pomieszczą wszystkie narzędzia dowolnych kształtów i rozmiarów. Na większe sprzęty świetnie nadadzą się półki magazynowe. Postawmy na nich pojemniki, do których możemy włożyć małe przedmioty, na przykład śruby, nakrętki czy ręczny pistolet do kleju. Wśród niezbędnych narzędzi wymienić należy śrubokręty płaskie i krzyżakowe o różnych rozmiarach, młotek, solidny klucz krzyżakowy, wiertarkę i szlifierkę oraz zestaw do lutowania.   Przyda się także miara, poziomica, prostownik i różnego rodzaju kable, pomocne przy drobnych naprawach samochodowych. Czy potrzebne są także spawarki? Bez urządzenia tego typu nie poradzimy sobie, gdy trzeba będzie naprawić płot, zrobić daszek nad garażem czy pospawać sąsiadowi tłumik przy samochodzie.

Zobacz również  Zabezpieczenie placu budowy. Czym wyróżniają się ogrodzenia pełne?

Rodzaje spawarek

Na rynku znajdziemy szereg różnych modeli spawarek. Producenci wyróżniają urządzenia przeznaczone dla amatorów-majsterkowiczów oraz dla profesjonalistów, które mają zastosowanie w firmach. Na rynku dostępne są urządzenia, które spawają trzema metodami, czyli: spawanie w osłonie gazu: MIG-MAG, spawanie elektrodą otuloną: MMA oraz spawanie elektrodą nietopliwą: TIG. Do użytku domowego poleca się urządzenia transformatorowe, które mają nieskomplikowaną budowę i są dość tanie. Niestety, są stosunkowo duże i ciężkie, a ponadto – pobierają sporo prądu.

Wadą są duże gabaryty i masa oraz wysoki pobór prądu. Jakość spawania uzależniona jest od użytych elektrod. Urządzenia tego typu posiadają tylko funkcję spawania. Obsługa tego typu spawarek nie jest trudna, gdyż mają włącznik i pokrętło regulacji natężenia prądu. Bardziej zaawansowane modele mają dodatkowe opcje – regulację prędkości podawania drutu, przełącznik spawania punktowego, test gazu, test drutu, wyświetlacz oraz regulację dopalania elektrody. Nieco bardziej skomplikowane są spawarki inwertorowe, które mają szereg opcji, które ułatwiają spawanie. Wybierając urządzenie, zwróćmy uwagę także na jego moc. Do użytku domowego wystarcza sprzęt o mocy 160 A. Nie ma większego znaczenia, jaki to będzie typ (MMA, TIG, MIG-MAG). Spawarka o takiej mocy jest wystarczająca do spawania elementów grubości 8 mm. Nie zapomnijmy o zabezpieczeniu instalacji, by nie doszło do zwarcia. Podczas wyboru urządzenia spawalniczego MIG-MAG należy zwrócić uwagę na jakość podajnika drutu. Najtańsze mają podajniki plastikowe, które w zupełności wystarczą do użytku domowego (5 kg szpula drutu).

Zobacz również  Dlaczego warto zatrudnić profesjonalnego malarza

Wybór urządzenia spawalniczego powinien zależeć przede wszystkim od tego, do jakich prac będzie ono przeznaczone oraz jak często będziemy z niego korzystać. Spawarki transformatorowe są niedrogimi urządzeniami i śmiało zaspokoją potrzeby spawacza-amatora i z pewnością znajdziemy dla nich zastosowanie.

korhanbud