0

Rodzaje tworzywa sztucznego

Tworzywa sztuczne zrewolucjonizowały nasz świat. Dały możliwości projektowania konstrukcji, których nie dałoby rady wykonać ze stali czy drewna. Jednak to dzięki klejom przemysłowym, obróbka tworzyw sztucznych stała się tak powszechna.

Mnogość pomysłów

Z pośród wielkiej ilości rodzajów tworzyw sztucznych cztery z nich zasługują na szczególną uwagę. Są one prekursorami od których wszystko się zaczęło. Polietylen jest jednym z nich. Znany od początku dwudziestego wieku. W 1939 roku był już produkowany na skale przemysłową w postaci PELD, czyli polietylen o niskiej gęstości, stosowany do produkcji opakowań. Odpowiednie odmiany PE modyfikowane przez dodawanie kolejnych składników, wykorzystywane są do produkcji rur, beczek i innych dużo formatowych opakowań. Polipropylen PP jest kolejnym bardzo znanym i szeroko stosowanym tworzywem sztucznym. Dzięki jego właściwości stosowany jest do produkcji opakowań, strzykawek jednorazowych, tkanin filtracyjnych czy zderzaków i elementów wyposarzenia wnętrza w przemyśle motoryzacyjnym. Politertafluoroetylen PTFE znany bardziej jako teflon dał duże możliwości nie tylko w przemyśle ale również w gospodarstwach domowych. PTFE wykorzystywany jest do powlekania przedmiotów pracujących w wysokiej temperaturze, do produkcji materiałów półprzepuszczalnych, w produkcji uszczelniaczy i powłok poślizgowych. Obecnie trudno jest nie zauważyć, jak duży wpływ teflon ma w naszym codziennym życiu. Ostatnim tworzywem sztucznym, które ma duży wpływ na nasze życie jest polistyren. PS jako tworzywo lite jest wykorzystywane do produkcji zabawek czy szczoteczek do zębów. Jednak to jego spieniona forma jest najbardziej znana. Styropian jest doskonałym izolatorem temperatury, często wykorzystywanym w budownictwie. Dzięki jego właściwości jest również wykorzystywany do produkcji opakowań do żywności. Mnogość pomysłów na wykorzystanie tworzyw sztucznych rozpoczęła się na dobre wraz z możliwościami klejenia.

Zobacz również  Wydajne kolory ścian

Klejenie i nowe pomysły

Producenci klejów przemysłowych szybko zauważyli możliwości przetwarzania tworzyw sztucznych i łączenia ich z innymi materiałami. Właśnie wykorzystanie najnowszych technologii łączenia przy pomocy klejów poliolefinowych czy hybrydowych daje warunki do łączenia tworzyw sztucznych metalami, ceramiką, szkłem czy kamieniem i betonem. Niektóre te połączenia mogą wydawać się dość dziwne lub wręcz nieprzemyślane. Jednak przemysł nie lubi stać w miejscu. Łączenie tworzyw sztucznych z innymi materiałami daje nowe możliwości. Produkowania, budowania, tworzenia szybciej, łatwiej i taniej. Producenci klejów przemysłowych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów często do swoich produktów dedykują odpowiednie oprzyrządowanie, maszyny, klejarki zapewniające lepsze, efektywniejsze i tańsze klejenie. Wykorzystanie tworzyw sztucznych klejonych niesie za sobą kolejne zmiany w biznesie oraz w życiu i stanowią przyszłość.

Artykuł powstał we wsparciu firmy Buehnen.

korhanbud

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *