Wydajne kolory ścian

Podczas remontu domu czy mieszkania trzeba między innymi podjąć decyzję dotyczącą koloru ścian. Zwykle staramy się, żeby wszelkie prace przeprowadzone były dokładnie, a jednocześnie możliwie jak najmniejszym kosztem. Na pewno warto brać to pod uwagę podczas wybierania koloru ścian.

Jakie czynniki wpływają na wydajność farb?

Każdej osobie, która planuje zmienić kolor ścian zależy na tym, żeby nie wydać na to zbyt dużo pieniędzy. Jednocześnie nie warto kupować farb i narzędzi słabej jakości, bo efekty remontu nie utrzymają się zbyt długo. Okazuje się jednak, że można wziąć pod uwagę kilka czynników wpływających na wydajność farby i dzięki temu kupić jej nieco mniej.

Bardzo ważną kwestią jest właściwe przygotowanie ścian przed malowaniem. Chodzi o to, żeby były równe i gładkie. Poza tym powinny zostać zagruntowane odpowiednim preparatem, bo wówczas będą chłonęły mniej farby. Bazę należy dobrać do koloru ścian.

Niestety malując ścianę po raz pierwszy lub decydując się na całkowitą zmianę jej koloru trzeba liczyć się z tym, że konieczne będzie nałożenie dwóch lub trzech warstw farby. Tylko wówczas kolor ściany będzie ładny i bez żadnych prześwitów. Czyli wniosek jest taki, że jeśli zależy nam na tym, aby zużyć jak najmniej farby malujmy ścianę na kolor podobny do poprzedniego.

Zobacz również  Najlepsza lakierobejca

Farby do ścian kolory

Na wydajność farby wpływa także dobór narzędzi do malowania. Ważne, żeby kupować je z myślą o rodzaju i wielkości malowanej powierzchni. Im bardziej precyzyjne narzędzie, tym lepiej. Na przykład malując wałkiem mamy większy wpływ na ilość nabieranej farby, niż posługując się pędzlem. Jednak odpowiednie narzędzie to nie wszystko, trzeba także umieć się nim posługiwać.

W końcu wydajność farby zależy od jej gęstości i koloru. Na pewno warto znać te zależności zanim podejmie się ostateczną decyzję co do koloru ścian w sypialni, salonie czy kuchni. Im bardziej farba jest gęsta, tym mniej jest wydajna. Podobna zależność istnieje pomiędzy siłą koloru, a wydajnością. Jednocześnie zwykle decydując się na zakup ciemnej farby zużywamy jej więcej niż jasnej.

Jak uzyskać ładne kolory ścian zużywając jak najmniej farby?

Żeby efekty remontu były zadowalające, pod żadnym pozorem nie należy pozwolić na to, by każdy stosunkowo łatwo mógł się domyślić jaki był dawny kolor ścian… Oczywiście można wybrać farbę, która pozwoli po prostu na odświeżenie wyglądu naszego mieszkania czy domu. W związku z tym powinna być w bardzo podobnym kolorze do tego, który ma pokryć. Wtedy wystarczy nawet jedno malowanie.

Zobacz również  Jak chronić drewniane przedmioty przed czynnikami atmosferycznymi ?

Jak już zostało wspomniane najwięcej farby zużywa się wtedy, gdy chce się całkowicie zmienić kolor ścian. Rozjaśnienie go wymaga wyjątkowo dużo zachodu. Jednak z drugiej strony, żeby ciemna farba zyskała odpowiednią głębię również trzeba nałożyć na ścianę odpowiednią ilość jej warstw.

Czyli podsumowując, żeby mieć ładne kolory ścian przy możliwie jak najmniejszym zużyciu farby trzeba odpowiednio się przygotować do malowania, nie należy robić rewolucji kolorystycznych oraz warto wybierać farby o mocnej sile koloru, które jednocześnie nie są zbyt gęste.

korhanbud