Zalety środków gruntujących

gruntowanie ścian przed malowaniem

Każdy z fachowców ma swoją teorię na to, jak i czy w ogóle gruntować ściany, a jeśli chcemy to robić – jaki produkt wybrać. Specjaliści od malowania bowiem często dyskutują o tym, czy trzeba gruntować ściany, czy może jest to całkowicie zbyteczne. Przyjmując za większością, twierdzimy, że tak, gdyż dobrze zagruntowane ściany dobrze przyjmują farbę. Czy na pewno?

Czy gruntowanie jest potrzebne?

Niektórzy malarze twierdzą, że gruntowanie ścian jest konieczne tylko wtedy, gdy ściana mogłaby wchłonąć farbę. Jeśli ściana była wcześniej malowana, musimy sprawdzić stan powłoki, a przede wszystkim ocenić, czy tynk dobrze trzyma się ściany. Jeśli jest inaczej, trzeba skuć tynk, który odspoił się od muru. Nie trzeba odnawiać całej ściany – miejsca, w których jest ubytek, trzeba wyczyścić i zagruntować, a następnie uzupełnić tynkiem tego samego rodzaju.

Jeśli tynk odpada miejscowo, ale są to zbyt duże fragmenty, na ścianę można nałożyć specjalną siatkę. Przymocowuje się ją do ściany gipsem. Takie zabezpieczenie to także doskonała ochrona przed pęknięciami. Warto je zastosować, gdy dom znajduje się przy bardzo ruchliwej drodze i drgania są odczuwalne.

Zobacz również  Najlepsza farba akrylowa

Ściana malowana farbą olejną i ściana z tapetą. Czy trzeba je gruntować?

Jeśli odziedziczyliśmy stare mieszkanie, na pewno będziemy mieć dużo roboty. Takie mieszkania często mają piękne podłogi i tak pożądane duże okna, ale rzadko się zdarza, by ściany były idealnie gładkie. Jeśli są na nich stare tapety, trzeba je zerwać, co nie jest łatwym zadaniem. Przyda się urządzenie, które wytwarza parę wodną i rozmiękcza papier, co ułatwia zdzieranie.

Dużym problemem są lamperie z farby olejnej, których usuwanie jest pracochłonne i zabiera sporo czasu, a i tak może dojść do uszkodzenia ściany. Takie lamperie często są w łazienkach i w takim przypadku lepiej nałożyć na nie płytki, gdyż stan ściany po zdjęciu farby olejnej nie będzie dobry.

Jak gruntować ściany?

Przed malowaniem ścian wszystkie dziury i głębokie rysy trzeba oczyścić i zagruntować. Musimy poczekać aż grunt wyschnie, a następnie ubytki trzeba uzupełnić zaprawą szpachlową, którą dobieramy w zależności od rodzaju tynku. Drobne pęknięcia można zaszpachlować naprawczą masą akrylową. Gruntowanie ścian jest konieczne, gdy podłoże jest bardzo chłonne i istnieje ryzyko, że będzie „odciągać” wilgoć z farby. Zagruntować trzeba także ścianę, która pyli, czyli zostawia na dłoni biały ślad po jej dotknięciu. Zawsze gruntuje się nowe tynki, zwłaszcza gipsowe, a także okładziny z płyt gipsowo-kartonowych. Zabiegu gruntowania nie przeprowadza się na ścianach, które wcześniej były malowane.

Zobacz również  ABC nakładania tynku mozaikowego.

Gruntowanie ścian to ważny zabieg, który musi przejść każda powierzchnia, zanim zabierzmy się za malowanie. Zagruntowana ściana nie będzie chłonąć farby, więc malarz mniej jej zużyje, co jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy kupujmy drogie farby.

korhanbud