Zawód tapicera – czym on się zajmuje?

Kilka lat temu, gdy w sklepach pojawiło się wiele modele mebli, wszyscy ruszyli na poszukiwania nowego wyposażenia. Dzisiaj obserwujemy inny trend. Doceniamy wartość starych mebli (niekoniecznie zabytkowych), które wystarczy odnowić, by świetnie wyglądały i służyły jeszcze długo. W przypadku mebli tapicerowanych wystarczy zmienić obicie i już mamy nową sofę. Trzeba tylko znaleźć dobrego tapicera.

Obowiązki tapicera

Tapicer to zawód rzemieślniczy, a osoba, która chce go wykonywać, musi ukończyć szkołę zawodową kształcącą w tym kierunku. W czasie edukacji przyszły tapicer uczy się tajnik zawodu, ale podstawą kształcenia jest udział w praktykach zawodowych. Dobry tapicer bowiem to artysta, który stare meble tapicerowane potrafi naprawić (dla przykładu, zmienić wypełnienie, czyli popularną piankę) i nadać im nowe życie. Do obowiązków rzemieślnika należy tapicerowanie mebli i siedzeń samochodowych, co polega na naprawie lub wymianie tapicerki. Tapicerzy zajmują się także renowacją mebli, zwłaszcza zabytkowych. Wymaga się od nich więc stosownej wiedzy, która pozwoli na odnowienie mebli tapicerowanych z szacunkiem dla ich historii. Tapicer ma przywrócić urodę zniszczonym przedmiotom i może to uczynić z fantazją, ale ego fachowca nie może przesłonić wartości zabytku.

Zobacz również  Jak wybrać kolory na ścianę unikając wpadek

Co jeszcze umie tapicer?

Poza naprawą zniszczonej tapicerki mebli, rzemieślnik zajmuje się renowacją wnętrz samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Naprawia nie tylko zniszczone siedzenia, ale także pokrycia dachowe i panele drzwi. Do przedstawiciela tego zawodu możemy się zwrócić także wtedy, gdy marzę nam się nowe meble tapicerowane, a w sklepach nie znaleźliśmy nic, co nam się podoba. Bywa, że nasze meble mają wiele lat i już nie wyglądają zbyt dobrze. Zaszalejmy więc i poprośmy tapicera o nowe obicie dla wysłużonego fotela, a do kompletu może on zrobić ładny podnóżek. Tak, umie także zrobić mebel. A może krzesła w jadalni lata świetności mają za sobą, a na nowe nie mamy pieniędzy? Doskonałym rozwiązaniem jest zamówienie pokrowców. I znowu pomoże nam tapicer.

Czy tapicer to artysta?

Wykonanie dobrej jakości mebli tapicerowanych wymaga wielu umiejętności, a także wiedzy i dobrego gustu. Wielu tapicerów zajmuje się renowacją starych mebli zgodnie ze starą sztuką tapicerską, wykorzystując popularne kiedyś materiały, czy pasy i płótno jutowe, trawę morską czy sprężyny wiązane.  Materiały te są zamykane w skrzyni mebla, ręcznie szyte i zamykane tak zwaną surówką, a następnie pokrywane wybraną przez klienta tkaniną. Sofa czy fotel wychodzące spod rąk dobrego tapicera to prawdziwe dzieła sztuki i warto wydać na nie dużo pieniędzy.

Zobacz również  Jak szybko odnowić i pomalować stare meble?

Meble, które znajdziemy w sklepach z pewnością zobaczymy w mieszkaniach znajomych i przyjaciół. Jeśli chcemy mieć w domu piękne, oryginalne i dobrze wykonane meble tapicerowane, odwiedźmy dobrego tapicera, który zrobi taką sofę, o jakiej marzymy.

korhanbud