Jak odnowić lampę?

jak odnowic lampe

W każdym domu znajduje się chociaż jedna lampa – wisząca, stojąca, nocna lub kinkiet. Lampy pełnią przede wszystkim funkcje praktyczne, ale często kupujemy je, ponieważ pasują do wystroju wnętrza naszego mieszkania. Może się jednak zdarzyć, że to, co dotychczas podobało nam się w naszych lampach, przestaje zachwycać – zmieniliśmy wystrój mieszkania lub po prostu lampa postarzała się i z zachwytu nad jej walorami estetycznymi został nam jedynie szacunek za to, że świeci. Czy jesteśmy skazani na lampę, która przestała nam się podobać? Czy jedynym słusznym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest pozbycie się niechcianego przedmiotu i zastąpienie go lampą, która będzie nam się podobać? Oczywiście, że nie, przecież każdą lampę można odnowić.

Pierwszy krok – zmień abażur

Większość lamp posiada abażur, który z łatwością można ściągnąć. Najłatwiejszym sposobem na przywrócenie lampie świetności jest po prostu odczyszczenie abażuru z kurzu lub pozbycie się niepotrzebnych ozdobników – każdy z nas kojarzy wysokie, stojące lampy, których abażur przypomina odwróconą czaszę kielicha, a jego brzegi ozdabiają wdzięczne frędzle – wystarczy zatem pozbyć się tej dekoracji, by lampa przestała przypominać relikt przeszłości. Można w zamian umieścić na abażurze nowe dekoracje, które bardziej zgrają się ze stylistyką nowego pomieszczenia.

Jeśli jednak abażur nie podoba nam się, z łatwością można go wymienić na inny – w ofercie salonów oświetleniowych można znaleźć i dobrać odpowiedni kształt i średnicę, a także wybrać właściwy kolor, który będzie korespondować z wystrojem pomieszczenia. Abażur można również samodzielnie zaprojektować i zlecić jego uszycie, wówczas będziemy mieć pewność, że będzie on wyglądał idealnie.

Drugi krok – podstawka

Abażur osadzony jest na podstawie – może mieć ona różnoraki kształt – bańki, nóżki lub całkiem wymyślnego kształtu, np. kota. Podstawa lampy może być drewniana, metalowa, ceramiczna lub szklana. Najprostszym zabiegiem jest oczywiście czyszczeni. Gdy jednak pragniemy gruntownie zmienić wygląd lampy, podstawę z łatwością możemy przemalować. Istnieje również wiele technik renowacji – decupage, piaskowanie, malowanie, lakierowanie. Podstawkę lampy można również owinąć w materiał – lniany sznur lub kolorowa tasiemka sprawdzi się tu doskonale. Nie tylko sprawi, że lampa nabierze całkiem nowego charakteru, ale również jest to element prosty do utrzymania w czystości. W zależności od potrzeb można stworzyć wyjątkową kreację, która będzie zachwycać.

Zmień miejsce i żarówkę

Szukając pomysłu na nadanie lampie nowego charakteru, można wypróbować również ustawienie lampy w nowym miejscu. Może się bowiem okazać, że w nowym otoczeniu i na innym tle będzie wyglądać świeżo. Można również pokusić się o próbę zmiany żarówki – gdy zmienimy barwę oraz natężenie światła, lampa zyska nowe walory, które mogą okazać się bardzo korzystne.

Pomysłów na odnowienie starych lamp jest przynajmniej tyle, ile jest lamp. Każda z nich ma inne walory estetyczne, które można ukryć lub uwypuklić. Wszystko zależy od naszej fantazji i możliwości, które daje nam wystrój naszego wnętrza.

korhanbud