Podstawowe zasady zabezpieczania drewna

 

Drewno jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów. Wykorzystuje się je do budowy i wykańczania domów, gdyż jest materiałem naturalnym, przyjaznym, ekologicznym i pięknym. Jeśli chcemy, by długo wyglądało pięknie, musimy odpowiednio o nie dbać. Pomogą nam w tym impregnaty, które przedłużą żywotność drewna i zabezpieczą je przed niszczeniem przez owady.

Jak zadbać o zdrowy i naturalny wygląd drewna?

Drewno to bardzo wytrzymały materiał, ale jest wiele czynników, które wpływają na pogorszenie jego kondycji. Są to przede wszystkim warunki atmosferyczne, czyli wilgoć, mróz, upały, promienie słoneczne oraz czynniki biologiczne, na przykład grzyby, glony i porosty, które prowadzą do tak zwanej korozji biologicznej. Poddawane działaniu wody drewno staje się pożywką dla mikroorganizmów. Zabezpieczeniem przed szkodliwą wilgocią są impregnaty do drewna. Po ich nałożeniu drewno zachowa swój naturalny wygląd, ale będzie chronione przed działaniem niszczących je czynników.

Jaki impregnat wybrać?

Przed wilgocią chronią preparaty wodochronne, które zapobiegają nadmiernemu wchłanianiu wody. Przed owadami chronią impregnaty ochrony biologicznej, które zabezpieczają również przed grzybami, pleśniami, a także glonami i porostami. Wybierając odpowiedni preparat, zwróćmy uwagę na to, przed jakimi rodzajami organizmów chroni. Drewno musimy także chronić przed ogniem. Nakładamy ogniochronne preparaty chemiczne, które pozwalają zachować naturalny wygląd drewna. Takie preparaty chronią przed pożarem, a gdy ten jednak wybuchnie, nie rozprzestrzenia się tak szybko. Dobierając impregnaty trzeba uwzględniać przewidywane warunki użytkowania elementów drewnianych, stopień ich zagrożenia porażeniem i pożądany wygląd. W sklepach znajdziemy impregnaty przeznaczone do stosowania wyłącznie na zewnątrz oraz dopuszczone do zabezpieczania drewna we wnętrzach mieszkalnych

Jak przygotowuje się drewno do impregnacji? Czy zachowamy naturalny wygląd drewna?

Impregnaty są skuteczne tylko wtedy, gdy głęboko wnikną w strukturę drewna. Musi ono być bardzo suche, a jego wilgotność nie może wynosić więcej niż 18%. Drewno mokre nie wchłonie preparatu, a jego działanie nie będzie skuteczne. Impregnaty należy nakładać dopiero po pocięciu i ostruganiu materiału. Powierzchnia drewna przeznaczonego do impregnacji barwiącej powinna być ostatecznie wygładzona, po nałożeniu preparatu nie powinno się jej już szlifować. Drewno zachowa swój naturalny wygląd, gdyż preparat w nie wsiąknie. W czasie nakładania impregnatów trzeba nałożyć ubranie robocze i ochronne rękawice. Jeżeli nie jesteś pewny swoich umiejętności, warto w tym celu odbyć szkolenia, np. w Akademii Technicznej PPG Deco, aby rozwinąć swoje umiejętności.

Drewno ma naturalny urok, a jeśli chcemy go zachować, musimy zabezpieczyć drewniane przedmioty. Jeśli chcemy, by długo cieszyło nasze oczy, stosujmy impregnaty, które zabezpieczą je przed niszczeniem.

korhanbud