W jakich branżach można wykorzystać klej termotopliwy?

Klej

Klej termotopliwy ma szerokie zastosowanie i cieszy się coraz większą popularnością. Jest on bowiem niezwykle trwały i może być stosowany do różnego typu powierzchni. Wykorzystuje się go w wielu branżach, m.in. budowlanej, meblarskiej, motoryzacyjnej czy papierniczej.

Jak wykorzystać klej w meblarstwie?

Osoby zajmujące się produkcją mebli z chęcią sięgają po kleje termotopliwe. W drewnie często pozostają otwory po sękach, które przy pomocy kleju można wypełnić. Kleje na bazie poliamidu charakteryzują się dużą elastycznością i trwałością, dzięki czemu można skutecznie naprawiać nimi tego typu ubytki. Nadają się również do przyklejania folii technicznych, frontów, uchwytów czy sklejania luster. Przy pomocy klejów termotopliwych można również zabezpieczać kanty mebli. W dużych zakładach przemysłowych stosuje się przeważnie podgrzewane beczki, z których klej odprowadzany jest za pośrednictwem węży. Jednak w przemyśle meblowym często wykorzystywane są również pistolety pneumatyczne, co pozwala na bardziej precyzyjną pracę i łączenie mniejszych powierzchni. W pistoletach klej może być bowiem podgrzewany do niższej temperatury niż w specjalnych beczkach.

Zobacz również  Kleje przemysłowe do uniwersalnych zastosowań

Klej

Klej idealny dla florystów?

Klej termotopliwy świetnie sprawdza się również w pracowniach florystycznych. Wykonuje się w nich bowiem bukiety i ozdoby z zastosowaniem drobnych i delikatnych elementów, które wymagają szczególnej precyzji. Na dokładność pozwalają pistolety z wymiennymi końcówkami i regulacją temperatury. Dzięki dodatkowym dyszom klej może wypływać na zewnątrz cienkimi kreskami umożliwiającymi sklejenie małych wstążeczek czy innych drobnych ozdób. Natomiast regulacja temperatury umożliwia klejenie delikatnych elementów, takich jak suszone kwiaty. Pod wpływem zbyt gorącego kleju mogą się one bowiem uszkodzić. Jest to także bezpieczniejsze dla florysty. Klejem łatwo się oparzyć, dlatego do precyzyjnych prac najlepiej wybierać sztyfty o niższej temperaturze topnienia. Dekoratorzy i floryści mogą w swoich pracach wykorzystać kolorowe sztyfty. Dzięki nim przy pomocy kleju można stworzyć dodatkowe elementy ozdobne.

Jaki klej w branży papierniczej?

Kleje hotmelt świetnie sprawdzają się również w przemyśle papierniczym. Wykorzystuje się je do klejenia kalendarzy, notesów, zeszytów, papierowych toreb czy kartonowych opakowań. Najczęściej stosowane są do tego kleje transparentne lub żółte. Klej termotopliwy wykorzystany do sklejenia kartek w książce lub pudełka jest niemal niewidoczny. Artyści i osoby zajmujące się modelarstwem chętnie wykorzystują tego typu spoiwa w domu. Kleje hotmelt często można spotkać także w sklepach, które zajmują się np. pakowaniem prezentów. Dzięki nim łatwo tworzyć różnego rodzaju ozdoby i naprawdę efektownie udekorować pudełko.
Kleje termotopliwe mogą być wykorzystywane w wielu branżach. Często spotkamy je także w gospodarstwach domowych. Ich uniwersalność i trwałość sprawiają, że mają naprawdę szerokie zastosowanie. Są przy tym niedrogie i łatwo dostępne.

Zobacz również  Rodzaje farb do elewacji budynków

korhanbud