6 sposobów na skandynawską kuchnię

zestawy mebli kuchennych

Wybierając meble kuchenne, zastanawiamy się, czy zmieścimy w nich wszystko, co jest nam potrzebne. Poza tym, chcemy by kuchnia była ładna, a jednocześnie funkcjonalna. Pamiętajmy, że w prostocie tkwi siła. Wybierzmy kuchnię w stylu skandynawskim, który jest obecnie jednym z najpopularniejszych trendów urządzania wnętrz. Co powinno się znaleźć w takiej kuchni?

Czym się charakteryzuje styl skandynawski? Jak wyglądają meble kuchenne?

Kuchnie w stylu skandynawskim to jasne, rozświetlone, urządzone prosto i funkcjonalne wnętrza. Meble kuchenne w takich wnętrzach nie mają skomplikowanych form, kształtów czy przedmiotów. Głównym założeniem jest bowiem wygoda i funkcjonalność. Wnętrza muszą być rozświetlone naturalnym światłem oraz sprawiać wrażenie jasnych i przestrzennych. W związku z tym, rzadko można dostrzec w oknach firany czy zasłony. Dzięki temu nie tylko możemy podziwiać widoki, ale i unikamy uciążliwego zdejmowania i prania firan. Ściany kuchni wyłożone są zazwyczaj stonowanymi płytkami lub pomalowane białą farbą. Gładkie, jednolite ściany , szczególnie w białym odcieniu, optycznie powiększają przestrzeń dzięki właściwości odbijania światła od białych powierzchni.

Kuchnia w stylu skandynawskim. Nie tylko meble kuchenne

Skandynawowie wybierają podłogi z naturalnego drewna, kamienia czy płytek w odcieniach szarości, czerni lub bieli. Decydując się na taki styl, zwróćmy uwagę, by materiały wykończeniowe idealnie pasowały do frontów i blatów mebli kuchennych. Podstawowym kolorem stylu skandynawskiego jest biel, szarość lub czerń wzbogacone o mocniejsze akcenty. Warto także wybrać dodatki, które mogą być niebieskie, zielone, żółte lub wrzosowe dodatki. Mała dawka koloru przełamie chłodny kolor bieli. Dobrym rozwiązaniem są kolory pastelowe lub klasyczna czerń czy szarość. Nie trzeba kupować barwnych puszek czy pojemników – wystarczy bukiet kolorowych kwiatów, zioła w doniczce czy pastelowe naczynia. W kuchniach skandynawskich dominują naturalne materiały: drewno, len, bawełna, kamień, szkło i ceramika. Dodatki powinny wybierać się oszczędnie. Skandynawowie unikają nagromadzenia bibelotów na rzecz pięknych przedmiotów użytkowych o prostej formie.
Meble kuchenne stanowią stylowe tło. Mają być ergonomiczne, wygodne oraz funkcjonalne. Wybierzmy takie bez zbędnych ozdobników, proste i z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień. Gładkie fronty i blaty będące zazwyczaj w kolorze białym sprawiają wrażenie przytulnych, lekkich, estetycznych.
Ekologiczne rozwiązania i minimalizm to atuty stylu skandynawskiego. Projektując kuchnie, wybierzmy piękne i szlachetne w swej prostocie meble kuchenne. Nie bójmy się, że będzie zimno i nieprzytulnie. Wystarczą bowiem dodatki w postaci pledów, szklanych wazonów czy ładnych misek, które dodają charakteru z pozoru chłodnej kuchni.

korhanbud