ABC nakładania tynku mozaikowego.

Marzeniem wielu właścicieli domów jest elegancki i trwały tynk. Budynki, szczególnie te o nowoczesnym kształcie, świetnie prezentują się, gdy ich fasady nie są jednolite w kolorze i fakturze. Wykusze, lukarny albo inne elementy architektonicznie pokryte lekko połyskującym tynkiem mozaikowym, w zestawieniu z pozostałymi, idealnie gładkimi ścianami będą prezentować się bardzo oryginalnie.

Modne mozaiki

Tynk trzeba wybierać z rozmysłem. Przede wszystkim koszt otynkowania budynku, o nawet niezbyt dużej kubaturze, to spory wydatek. Tym bardziej chciałoby się, by elewacje były trwałe, nie wymagały odnawiania, a dom prezentował się pięknie.
W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku modne było zdobienie fasad domów jednorodzinnych… tłuczoną ceramiką i szkiełkami. Czasem powstawały mozaiki – estetyczne koszmarki, które częściej wywoływały kpiący uśmiech niż podziw dla właścicieli tych „dzieł sztuki”. Na szczęście ten trend zaginął.
Współcześnie modne tynki mozaikowe niewiele mają wspólnego z tamtymi układankami. Tynk mozaikowy to kruszywo wymieszane z żywicą. Kamyczki zatopione w bezbarwnej lub barwionej żywicy mogą być jednokolorowe lub być mieszaniną wielu barw. Użyte kruszywo może być bardzo drobne albo o nieco większych średnicach. Te grubsze pięknie prezentują się z bezbarwną żywicą. Tynki mozaikowe mogą mieć spokojne, naturalne odcienie, ale mogą być także wyraziste, w nasyconych kolorach. Coraz częściej takim tynkiem wykańcza się również wnętrza. Tynk mozaikowy jest bardzo trwały, można go szorować, więc sprawdzi się w korytarzu czy kuchni.

Zobacz również  Jakie lakiery do podłóg?

Zrób to sam

Wystarczy mieć trochę doświadczenia w pracach murarskich, by tynk mozaikowy położyć samodzielnie. Ścianę do tynkowania trzeba dokładnie oczyścić i wyrównać, by zmniejszyć zużycie nietaniego surowca. Następnie konieczne jest zagruntowanie powierzchni preparatem dedykowanym pod tynk mozaikowy, bo warunkiem trwałości warstwy jest idealne związanie z podłożem. Gdy podkład wyschnie można wymieszać, w odpowiednich proporcjach, kamyczki i spoiwo. Pracę ułatwi elektryczna wiertarka z zamontowanym mieszadłem. Kielnią nakłada się porcję tynku na pacę, a następnie równomiernie rozsmarowuję się materiał na ścianie. Istotne jest, by wszystkie ruchy pacą odbywały się przez cały czas w tym samym kierunku, bo w ten sposób położy się warstwę o równej grubości. Czynności tynkarskie trzeba dobrze zaplanować, bo cały tynk trzeba położyć bez robienia przerw w pracy, gdyż tynk mozaikowy ma tę właściwość, że tworzy zwartą, równą powierzchnię tylko wówczas, gdy łączone kolejne fragmenty tynku pozostają jeszcze mokre. Bardzo trudne i nieestetyczne będą próby łączenia mokrego fragmentu z tym już związanym.
Jeśli tynk kładziemy na zewnątrz trzeba pamiętać, by pracę wykonywać przy dobrej pogodzie, bez deszczu i silnego nasłonecznienia. Tynk mozaikowy w ciągu 4 do 12 godzin wyschnie i osiągnie pełnię swoich właściwości: wysoką twardość, wodo i mrozoodporność.

Zobacz również  W jakich branżach można wykorzystać klej termotopliwy?

korhanbud