Jak szybko odnowić i pomalować stare meble?

Farba do drewna

Remonty i urządzanie własnych czterech kątów jest nie tylko czasochłonne. Jest przede wszystkim kosztowne. Kiedy materiały coraz bardziej drożeją, a stałe wydatki nie pozwalają na zakup wymarzonych mebli, warto poszukać sposobów na oszczędzanie. Czasami odnowienie starych mebli może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem niż zakup nowych. Wyjaśniamy dlaczego.

Nowe życie starej meblościanki – od czego zacząć?

Zazwyczaj od rodziców czy dziadków można usłyszeć, że brzydkie i stare meble są w rzeczywistości znacznie trwalsze od tych nowych, z dużych sieciowych sklepów. Obecnie nawet przeciętny komplet może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, a po latach okazuje się, że meble wcale nie są tak solidne, jak obiecuje producent. Gdy skrupulatnie liczymy wydatki, warto łaskawiej spojrzeć na stare meble. Kanciasta i toporna meblościanka może zmienić się nie do poznania. Trzeba tylko dobrze zaplanować jej renowację. Na początek ważny jest dobry pomysł. Dopiero wtedy można zacząć myśleć o remoncie i zakupach niezbędnych materiałów.farba do drewna

Czy ustawienie mebli ma znaczenie?

Stare i duże meble zyskują lekkość, kiedy się je rozdzieli. Warto odczepić też stare, często brudne i ciemne tyły. Bez nich meble wydają się znacznie jaśniejsze. Wreszcie koniecznie zastanowić się trzeba nad kolorami. O ile kanciaste meble wracają do łask, to już lepiej pozbyć się ozdobnych listewek i przesadnie fantazyjnych trzonków i uchwytów. Z kolorów warto stawiać na jasne kolory. Biały, beżowy albo popielaty nie tylko dodają meblom świeżości, ale i optycznie je zmniejszają. Stara meblościanka w białym kolorze przestaje już straszyć i nie przytłacza ściany.

Zobacz również  Najpopularniejsze porady meblarskie

Czym odnowić stare meble?

Wydaje się, że do odnawiania starych mebli najlepsze są farby. Faktycznie, w sklepach z materiałami budowlanymi i do wyposażenia wnętrz znaleźć można specjalne farby do malowania drewna i mebli. Ich paleta kolorystyczna wciąż jednak bywa mocno ograniczona do kilku kolorów. Kiedy planuje się malowanie mebli, nie bez znaczenia jest nie tylko jaki kolor się wybierze, ale i z produktów którego producenta się skorzysta. Nierzadko droższa farba jest bardziej wydajna i zapewnia świetne krycie nawet po jednym albo po dwóch malowaniach. Poprawkę trzeba też wziąć na kolory. Chcąc malować na biało, trzeba przygotować się na kładzenie nawet kilku warstw. Jeśli natomiast jasne meble mają być szare czy czekoladowe, czasami wystarczy nawet raz przeciągnąć je farbą.

Farby to oczywiście podstawa, ale warto pamiętać, że spory potencjał ma też okleina. Drzwiczki od szafek czy szuflady można przyozdobić ciekawą grafiką, zdjęciem czy nawet oryginalnym deseniem. Praktycznie tylko od nas zależy, jaki będzie efekt końcowy. Na pewno warto eksperymentować. Meble dwóch kolorach wyglądać mogą bardzo efektownie. A przede wszystkim będą unikalne.

Zobacz również  Podstawowe zasady zabezpieczania drewna

I wreszcie, kiedy meble są już prawie gotowe, koniecznie pomyśleć trzeba o ważnym detalu – gałkach i uchwytach. Nowoczesne i designerskie można znaleźć w większości sklepów budowlanych albo online.

Gdzie szukać inspiracji?

W sieci warto robić jednak nie tylko zakupy. Żeby znaleźć inspirację, dobrze jest zaglądać na poświęcone wnętrzarstwu blogi. Ciekawe filmy instruktażowe jak remontować meble można znaleźć też na różnych serwisach www.

korhanbud