Czy malarz pokojowy to popularny zawód

Żeby znaleźć przyszłościową i dobrze płatną pracę, na pewno warto zastanowić się jakie zawody są w danym momencie popularne, a także na które z nich powinno być w kolejnych latach zapotrzebowanie. Czy obecnie znajduje się pośród nich malarz pokojowy? Wiadomo, że wyjeżdżając za granicę można znaleźć zatrudnienie przy malowaniu ścian, ale jak to wygląda w Polsce?

Jakie perspektywy mają obecnie malarze pokojowi?

 

Odpowiedź na pytanie czy malarz pokojowy to popularny zawód nie jest jednoznaczna. Po pierwsze powinniśmy je rozważyć pod kątem aktualnego zapotrzebowania na pracowników, którzy potrafią wykonywać usługi dotyczące profesjonalnego malowania ścian. Po drugie czy tego rodzaju praca może być opłacalna, ewentualnie pod jakimi warunkami.

Kiedy przeglądamy różnego rodzaju zestawienia dotyczące zawodów, to okazuje się, że na liście tych najbardziej popularnych nie ma raczej malarza budowlanego. Natomiast jest to jedna z pozycji w rankingach dotyczących najbardziej męskich oraz najbardziej bezstresowych zawodów. Rzeczywiście malarze mogą pracować jako freelancerzy, a po opanowaniu skutecznych technik malowania, nie sprawia to dużej trudności. Zwykle nie ma też powodu, żeby martwić się o to, że efekty nie będą zgodne z oczekiwaniami zleceniodawcy.

Zobacz również  Egzotyczne nazwy kolorów – zaskocz wiedzą swoją kobietę!

Jednak fakt, iż malowanie ścian nie jest zbyt frustrujące ma swoje negatywne strony. Chodzi o to, że wiele osób decyduje się na samodzielne wykańczanie lub odświeżanie wnętrz w mieszkaniach oraz domach. Czy oznacza to, że malarze pokojowi nie są potrzebni? Na pewno nie, bo jednak wciąż sporo przedsiębiorstw, a także prywatnych osób korzysta z ich usług. Natomiast oczywiście trzeba postarać się, aby jakość wykonywanych prac była bardzo wysoka oraz konkurencyjna dla innych firm, które je świadczą. Jednym z kluczowych powodów, dla których wynajmuje się malarzy, jest brak konieczności samodzielnego przygotowywania oraz sprzątania wnętrz, które wymagają wykończenia lub odświeżenia.

Painting walls and ceilings

 

Jeśli weźmiemy pod uwagę tak zwane barometry zawodów w różnych powiatach, można zauważyć, że malarz budowlany to jeden z zawodów zrównoważonych. Oznacza to, że ilość ofert pracy oraz chętnych do jej podjęcia jest zbliżona. Czyli z jednej strony stosunkowo dużo osób doszło do wniosku, że warto zostać malarzem pokojowym, jednak z drugiej – skoro nie jest to zawód deficytowy, to warto zainwestować trochę czasu i energii, aby stać się prawdziwym specjalistą. Dzięki temu można wyróżnić się na tle konkurencji i otrzymywać sporo zleceń.

Zobacz również  Jak dbać o oświetlenie w domu?

Jak zmieniał się status zawodu malarz pokojowy?

 

W czasach PRLu wykonywanie pracy malarza budowlanego było bardzo powszechne. Jednocześnie jednak nie był uważany za zbyt ambitny. W ciągu ostatnich lat liczyły się z kolei przede wszystkim zawody, które wiązały się ze zdobyciem wyższego wykształcenia oraz robieniem kariery. Natomiast obecnie podejście do malowania pomieszczeń nieco się zmieniło. Zajmują się tym osoby, które podchodzą do sprawy bardzo poważnie oraz rzeczowo. Wiele z nich zakłada własną firmę i oferuje cały wachlarz usług związanych z malowaniem. Na przykład oprócz ścian wykańczają też meble czy powierzchnie metalowe. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach stawia się na specjalistów. Poza tym, o czym już była mowa powyżej, ich usługi są kompleksowe, czyli zajmują się również odpowiednim przygotowaniem wnętrz przed malowaniem oraz sprzątaniem po wykonanej pracy. Takie podejście do sprawy powoduje, że zawód malarza może być naprawdę opłacalny oraz przyszłościowy.

 

 

korhanbud