Jak wybrać biurko do komputera?

Kiedy kupujemy elementy wyposażenia pokoju naszej pociechy, często decydujemy się na zakup całego kompletu mebli dla dzieci. Wybierając taki zestaw, zwróćmy uwagę na biurko, gdyż dziecku w wieku szkolnym musimy zapewnić komfortowe miejsce do nauki. Wybór odpowiedniego biurka ma bowiem wpływ na komfort pracy dziecka, a częściowo i na wyniki w nauce.

Kompletujemy meble dla dzieci. Gdzie stworzyć miejsce do nauki?

Aranżacja pokoju dziecka nie jest łatwym wyzwaniem, gdyż jest to pomieszczenie wielofunkcyjne, gdyż dziecko w nim śpi, wypoczywa, uczy się i bawi. Meble dla dzieci składają się z wielu elementów, które trzeba dobrze rozstawić, dobierając odpowiednie oświetlenie i dodatki. Strefę nauki trzeba umieścić w miejscu, które będzie sprzyjać koncentracji, czyli najlepiej przy ścianie. Biurko powinno stać prostopadle do ściany, na której umieszczone jest okno, ale osoba pisząca nie może zasłaniać sobie ręką światła. Rozmieszczając w pokoju meble dla dzieci musimy zwrócić uwagę, by biurko nie stało tyłem do okna, gdyż dziecko będzie zasłaniać sobie dopływ światła.

Zobacz również  Jak dbać o oświetlenie w domu?

Jakie kupić meble dla dzieci? Jakie biurko wybrać?

Najważniejszym elementem wyposażenia miejsca do nauki jest biurko, które musi być wygodne i ergonomiczne, czyli dostosowane do wzrostu i budowy ciała pociechy. Idealnie jest, gdy biurko rośnie wraz z dzieckiem. Kupując meble dla dzieci, wybierzmy takie, które będą posiadały regulację wysokości. Dobrze, by konstrukcja biurka pozwalała na modyfikację, czyli na przykład rozbudowę blatu. Przydatną funkcją jest także regulacja kąta nachylenia blatu. Jeśli na biurku ma stać komputer, blat musi być odpowiednio duży. Dzisiejsze monitory są bardzo cienkie, więc nie zajmują dużo miejsca. Producenci mebli dla dzieci wiedzą jednak, że wraz monitorem pojawia się stacjonarny komputer, który można postawić na specjalnej podkładce umieszczonej w bocznej stronie biurka. Ponadto, na blacie musi się także znaleźć miejsce na klawiaturę. Pamiętajmy, że wygodne biurko powinno mieć co najmniej 120 cm długości i 70 cm szerokości. Na dużym biurko dziecko odłoży książkę, a i nam będzie wygodnie, gdy będziemy pomagać w odrabianiu zadań domowych. Zwróćmy uwagę także na wysokość biurka. Pierwsze biurko kupuje się zazwyczaj gdy dziecko ma około 7 lat i rozpoczyna naukę szkolną. W tym okresie maluch mierzy około 120-125 cm wzrostu. Dla takiego dziecka najlepiej wybrać biurko o wysokości 55 cm. Warto pamiętać, że dzieci rosną błyskawicznie, dlatego z roku na rok wysokość biurka powinna być większa. W zestawach mebli dla dzieci często są typowe biurka. Może warto osobno kupić stolik do pracy o regulowanej wysokości pulpitu. Najczęściej wybierany model to ten o zakresie regulacji od 55 do 75 cm. Dzięki zmianie wysokości, blat biurka będzie “rósł” razem z dzieckiem i uchroni je przed ewentualnymi wadami postawy.

Zobacz również  Jak wybrać kolory na ścianę unikając wpadek

Wybór mebli dla dzieci powinien być poprzedzony długimi poszukiwaniami. Pamiętajmy, że źle dobrane biurko może odebrać dziecku chęci do nauki. Ponadto, praca w niewygodnej pozycji może powodować wady postawy.

korhanbud