Dom drewniany czy z cegły? Wady i zalety

drewniany dom

 

Budowa własnego domu to duże wyzwanie, które łączy się z podjęciem wielu, często bardzo trudnych, decyzji. Dużo osób, które decydują się na tak poważną inwestycję jak budowa własnego domu, zastanawia się jakie wady i zalety mają domy z drewna i cegły oraz jakie różnice są pomiędzy nimi. Oba typy budownictwa są obecnie bardzo popularne, warto więc dowiedzieć się o nich nieco więcej i rozwiać swoje wątpliwości.

Dom drewniany – czym się charakteryzuje?

Domy drewniane bardzo często służą celom letniskowym, ale mnóstwo osób decyduje się również na taką formę budowy w przypadku rodzinnego domu całorocznego. Często argumentem przemawiającym za takim budownictwem są względy estetyczne. Domy z drewna kojarzą się z górskimi miejscowościami, starodawną tradycją i sielskim klimatem natury. Plusem jest również naturalny i ekologiczny materiał, którego używamy do budowy takiego domu.

Drewniany surowiec służący za materiał budowlany powinien być wysokiej jakości, więc trzeba tutaj przygotować się na odpowiednio wysokie koszty. Dobry surowiec gwarantuje, że dom nie tylko będzie ładnie wyglądał, ale też długo służył swoim mieszkańcom. Drewniana elewacja wymaga też odpowiedniej konserwacji i lakierowania, pomocna w tym wypadku może być np. bejca do drewna, czyli specjalny impregnat.

Zobacz również  Czym charakteryzują się farby do podłoży betonowych?

Dom drewniany buduje się szybciej niż dom z cegły, więc jeśli znajdziemy dobrą i profesjonalną ekipę, która zna się na budowlach drewnianych, to możemy w kilka miesięcy mieć gotowy dom. Oczywiście ważne jest uwzględnienie przy budowie odpowiednich materiałów, technologii, izolacji i zabezpieczeń, aby dom był komfortowy, wytrzymały i bezpieczny.

Dom z cegły – czym się charakteryzuje?

Budynki z cegły są jedną z najpopularniejszych form budownictwa domów jednorodzinnych. Dom z cegły buduje się znacznie dłużej niż ten drewniany, ale plusem jest to, że na polskim rynku można łatwo znaleźć dobrą ekipę budowlaną specjalizującą się w takim budownictwie. Zdecydowanie trudniej jest znaleźć fachowców od domów drewnianych.dom z cegły

Cegła to bardzo trwały i wytrzymały materiał, który jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne i uszkodzenia, więc dom wybudowany z takiego surowca może posłużyć bardzo długie lata. Domy z cegły maja też dobre warunki cieplne, ponieważ cegła dobrze akumuluje ciepło i utrzymuje je przez długi czas. To właśnie te główne zalety sprawiają, że cegła jest tak bardzo często wybieranym materiałem budowlanym, który jest utożsamiany z solidnością, trwałością i bezpieczeństwem.

Zobacz również  Czym rozpuścić klej na gorąco?

Podsumowanie

Trudno jednoznacznie ocenić, który dom ma więcej zalet, a który wad. Oba materiały budowlane są bardzo popularne i mają swoich zwolenników. Dom drewniany jest nieco tańszy i można go szybciej zbudować, jednak dom z cegły cechuje się większą trwałością i solidnością. Drewniana elewacja w domu wymaga też częstszych prac konserwatorskich, niż ceglana np. impregnacji przy użyciu bejcy do drewna. Domy z cegły i z drewna mają duże walory estetyczne, a przy wykorzystaniu odpowiednich projektów architektonicznych mogą cieszyć oko przez długie lata.

W obu konstrukcjach należy zdecydowanie postawić na najlepszą konstrukcję, materiały wysokiej jakości i zatrudnienie profesjonalnej ekipy budowlanej, aby zbudowany dom cechował się bezpieczeństwem i komfortem użytkowania.

korhanbud